Hlavním cílem turistů zůstává i nadále pouze Praha | E15.cz

Hlavním cílem turistů zůstává i nadále pouze Praha

Cestovní kancelář a hotely jsou jaksi na protipólech. Cestovní kanceláře chtějí pro svoje klienty co nejnižší ceny, řetězce chtějí co nejvyšší. Tenhle souboj nemůže vyhrát hotel, protože cestovní kancelář má nakonec poslední slovo, kam svoje hosty přivede,“ říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v ČR (AČCKA).

Cestovní kancelář a hotely jsou jaksi na protipólech. Cestovní kanceláře chtějí pro svoje klienty co nejnižší ceny, řetězce chtějí co nejvyšší. Tenhle souboj nemůže vyhrát hotel, protože cestovní kancelář má nakonec poslední slovo, kam svoje hosty přivede,“ říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur v ČR (AČCKA).

Začněme trochou statistiky o incomingovém cestovním ruchu.

Českou republiku vloni navštívilo 6,1 milionu zahraničních turistů. Znamenalo to, že vloni měla ČR meziroční pokles turistů o devět procent. Meziroční pokles podle údajů světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) se v mezinárodním měřítku snížil o čtyři procenta. ČR měla tudíž jednou tak velký pokles oproti světu. Zaměříme-li se na náš region, nejprve se podívejme do sousedního Rakouska, které vloni navštívilo necelých 22 milionů zahraničních turistů. Pro ně to znamenalo 2,7procentní meziroční pokles. Kdybychom chtěli srovnávat, je to číslo zajímavé, neboť Rakousko považujeme za našeho největšího konkurenta. Musím upřesnit, že jako turistická destinace je největším, a tedy hlavním konkurentem ve střední Evropě. A máme-li třikrát větší pokles turistů než sousední Rakousko, je to pro nás velmi špatný výsledek.

Mohl byste tuto situaci rozebrat?

Jedna věc je pokles počtu turistů a druhá změna struktury turistů. V posledních pěti letech v České republice markantně ubývají turisté ze západních zemí. V první trojce vždy hráli prim a tradičně to byli Němci, za nimi Britové, třetí Italové a pak další národnosti. Takhle to bylo řadu let. Ale během posledních pěti let se to mění a upozorňuji na to proto, že je to stav, který začal před krizí. Ty zavedené turisty nahrazuje méně solventní skupina, východní zahraniční turisté. Takže do první desítky se dostávají Poláci i Slováci. Poláci dokonce vstoupili už do první pětky. Ale to pořád mluvím o roku 2009, protože v tom letošním se to ještě vyvíjí. A vývoj jde tím méně příznivým směrem, nadále tedy ubývá solventních Západoevropanů.

Proč dochází k tomuto stavu?

Možná by si někdo tuto situaci mohl vysvětlit tak, že třeba solventní západní turisté nemají zájem. Bylo by pak zvláštní, proč by těch východních přibývalo. Důvodů je více. Západní národy nás navštívily již po revoluci a nyní by mohl být čas na druhou návštěvu. Ale jednak se příliš nechtějí vracet podruhé, jednak třeba informovali své přátele o tom, že by mohli mít problémy s taxislužbou, kapsáři, kvalitou služeb a podobně. A za další - my jim umíme nabídnout jen hlavní město. Bohužel, pouze rozvojové země mohou nabídnout svým návštěvníkům jen hlavní město a pak už nic. Každá země na západ od nás má i řadu dalších destinací, kde jim nabídnou stejné služby jako v hlavním městě. A to je naší brzdou. Nevyspělost českého regionu je brzdou pro cestovní ruch. Chybí zde turistická infrastruktura západního standardu. Přitom v Praze je obrovská koncentrace turistů. Z celkového počtu turistů při návštěvě ČR si 63 procent vybírá pouze Prahu.

Jak vypadá letošní rok?

[file:8322:small:right]

V letošním roce dochází k nárůstu turistů o pět procent. Samotná Praha má nárůst o sedm procent. To, zdá se, je lepší. Mezinárodní UNWTO očekává nárůst o čtyři procenta - ve světě. A ČR je o procento nad tím! Nárůst však není způsoben tím, že se snad naše země zbavila nešvarů, ale jednoduše tím, že krize pomalu pomíjí. I tak se zdaleka nedostaneme na čísla před krizí. Nadále se však mění struktura návštěvníků. Poprvé za mnoho let, co pamatuji, se mění složení vévodící první trojice zemí a národů, které sem přijíždějí. V letošním roce došlo k situaci, kdy se tradičně druzí Britové a třetí Italové propadají níže a na jejich místo nastupují Rusové a na třetím místě se ocitají Poláci. Tím se nadále snižují útraty turistů v naší zemi. První místo si drží Němci.

Vzniká tu prostor na krátkodobé návštěvy, ty mají z celkového hlediska taky nárůst. Ale východní turisté nejezdí do hotelů se čtyřmi a pěti hvězdičkami. Proto tato kategorie hotelů musela snížit ceny, tržby jim nestouply, ale cenou se dostaly na tříhvězdičkové hotely. Když hotely snížily ceny, dostaly se na úroveň apartmánů a tří hvězdiček a začaly mít potíže. Přece když má host možnost výběru, jde za stejnou cenu do lepšího hotelu. Logické, že? Tak se dostaly tříhvězdičkové hotely a apartmánové domy do potíží. V posledních letech před krizí byla řada činžovních domů přeměněna na apartmánové domy či hotely nižší kategorie pro turisty. Dnes se buď celé prodávají, malé se pronajímají na dlouhodobější pronájem, nebo je snaha měnit tyto objekty na kanceláře. To je současný stav.

Když se nedaří tříhvězdičkovým hotelům a apartmánovým domům, mohou se asi vrátit na realitní trh?

Je v Praze přetlak ubytovacích kapacit?

Zásadně nesouhlasím s tím, že je tu mnoho hotelů. Existuje tu tržní hospodářství. Kdyby Česká republika měla vyřešené problémy s taxislužbou, pouliční kriminalitou - to se netýká jen pouličních zlodějů a vykrádání aut -, kdybychom měli vyřešené problémy se směnárnami a kdybychom platili ještě za bezproblémovou pohodovou destinaci, máme jasný potenciál se přiblížit sousednímu Rakousku. Proč bychom měli mít čtyřikrát méně turistů oproti Rakousku? Mají sice Alpy, ale Česká republika má na světě jeden primát, a to největší koncentraci míst ze seznamu světového dědictví UNESCO v přepočtu na rozlohu naší země. Máme jich dvanáct.

Ani tato místa nemají lepší návštěvnost?

Znám jen jedno místo, kde tomu tak je, a to je Český Krumlov. ČR ale mohla využít příležitosti a stav zlepšit. Naše země již vyčerpala z fondů Evropské unie miliardy korun na rozvoj cestovního ruchu a rozvoj infrastruktury v regionech. Ale tyto prostředky nešly často správným směrem. Čerpalo se sice masivně, ale na projekty, které určili politici a s nimi spříznění podnikatelé. Prostředky se vyčerpaly takovým způsobem, že v regionech nastává snížení počtu turistů v poměru k Praze! To považuji za zcela skandální a nikdo za to nebere odpovědnost.

Uvedu odstrašující příklad, a tím je město Litomyšl. Mají světoznámého rodáka Smetanu, zámek v dědictví UNESCO. Turisté tam nejsou. Proč? Litomyšl měla alokované peníze na jediný čtyřhvězdičkový hotel. Přestože každý ví, že autobus má 49 míst, takže je třeba postavit hotel alespoň o 100 lůžkách, postavil se hotel Aplaus o necelých 50 lůžkách. Rodina místních politiků má zde sice čtyřhvězdičkový hotel - jediný ve městě - cestovní kanceláře ho však nemohou nabízet kvůli nedostačující kapacitě. Přitom čtyřhvězdičkový hotel je nutným standardem. Litomyšl je tak dodnes bez turistů. Například Japonci by toto město milovali.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!