Hledá se kulturní událost roku 2009 | E15.cz

Hledá se kulturní událost roku 2009

Redakce Sedmičky vybrala sedm nejlepších kulturních akcí minulého roku. Vítěze zvolí čtenáři.

Co si zaslouží titul Kulturní událost roku 2009? Otevření Obecního domu, festival, který připomněl výročí sametové revoluce, nebo některá z dalších nominovaných akcí? Rozhodnou čtenáři Sedmičky.
Hlasovat mohou po internetu nebo pomocí kuponu ve spodní části této strany. Ten vyjde i v dalších čtyřech vydáních Sedmičky. Když si někdo ze sedmi možností nevybere, může dát divokou kartu - vlastní tip na akci roku 2009.

Festival Další břehy

Festival divadla, filmu, hudby a poezie Další břehy se odehrál ve znamení snílků. Přijely osobnosti jako sinoložka a japanistka Věna Hrdličková či výtvarníci Jozef Jankovič a Lucie Seifertová. Divadlo a film doplnily výstavy a koncerty.
„Hodně mě potěšila a překvapila performance ZUŠ nazvaná Antropometrie při slavnostním zahájení festivalu,“ komentoval opavský kulturní dramaturg Petr Rotrekl.

Otevření památníku

Hrabyňský památník II. světové války se pro tříleté pauze otevřel koncem dubna. Návštěvníky přivítal multimediální expozicí s tanky, troskami domů i oblečením, které se svými majiteli prošlo bojišti i koncentračními tábory. „Expozici jsem nestavěla jen na obdivu zbraní a hrdinství mužů v boji, ale také na osudech lidí. Na utrpení žen a dětí,“ uvedla tehdy její autorka Jana Horáková.

Festival duchovní hudby

Sborový zpěv zněl v opavských kostelech během Mezinárodního festivalu duchovní hudby. Zpívaly místní i zahraniční chrámové sbory a lidé slyšeli gospely či spirituály. „Zpívali moravští učitelé, Slováci i Poláci,“ popsal organizátor Karel Kostera. K vidění byla i výstava náboženských předmětů našich babiček.

Bezručova Opava

Nejstarší a největší opavský festival loni ožil ve zvířecí podobě. Celé září lidem servíroval filmy, divadelní představení, výstavy, literární pořady, koncerty i besedy v duchu motta Mezi námi zvířaty.
„Jednou z nejlepších akcí byla výstava Zvěrosnubnost Michala Cihláře a Veroniky Richterové. Byla úžasná, inspirativní a hojně navštěvovaná,“ říká dramaturg Rotrekl.

Sametová revoluce

Dvanáct dní si Opava připomínala dvacáté výročí Listopadu. Organizátoři festivalu 20 let sametové revoluce v Opavě do města přivezli Martu Kubišovou, písničkáře Václava Koubka či Plastic People of the Universe. Divadlo hrálo Havlovu Zahradní slavnost a Opavané prošli město s lampiony.
„Festival byl kulturně bohatý a zároveň lidem připomenul nedávnou minulost, kterou bychom si měli možná připomínat i trochu častěji,“ ocenil akci například opavský sbormistr Karel Kostera.

Vánoční jarmark

Pestrou nabídku lidem přinesl program vánočních trhů. V Opavě vystoupil Kamil Střihavka, Michal David či kapela No Name, na jejichž koncertech se sešly stovky lidí. Jarmark představil i opavské pěvecké sbory.
„Každý si našel to svoje. Loni se jarmark opravdu povedl,“ pochvaloval si Opavan Matěj Zeisberger.
Obecní dům

Otevření Obecního domu, nového zázemí pro koncerty, výstavy, divadlo, film i autorská čtení, bylo velkou událostí. O jeho komentované prohlídky byl takový zájem, že lístky zmizely během několika hodin. „Naší ambicí bylo vytvořit respektovaný kulturní prostor v celorepublikovém měřítku,“ vysvětlil dramaturg Opavské kulturní organizace Jan Kunze. Při slavnostním otevření Obecního domu se lidem představili opavští umělci.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!