Hledáme kulturní událost roku 2009 | E15.cz

Hledáme kulturní událost roku 2009

V loňském roce se toho v karvinské kultuře stalo mnoho. Čtenáři Sedmičky mohou zvolit, která z kulturních akcí byla nejvýznamnější.

Karviná už dávno není jen městem šachet. Dokazuje to také spousta kulturních akcí, které se loni ve městě konaly. Sedmička vybrala sedm z nich a nechává na svých čtenářích, aby v anketě rozhodli, která z nich se stane nejvýznamnější kulturní událostí roku 2009.

Karvinský Totem

Soutěžní přehlídka trampské, folkové a country hudby Karvinský totem, dříve známá jako Zpívající totem, je už v městě legendární akcí. „V letech 1974 až 1988 patřil Zpívající totem mezi nejpopulárnější akce v tehdejším Československu vůbec,“ přiblížil minulost jeden z pořadatelů přehlídky Josef Mlok Grim. Loňský ročník byl zaměřen především na trampské kapely. Na Totemu zahrála Ozvěna, místní Drops a Nezmaři.

Hornické slavnosti

V minulosti se téměř v každém městě na Karvinsku konaly Hornické slavnosti. Loni se uskutečnily 5. září jen jedny, a to v Karviné. Program byl zahájen netradičně sváteční mší v kostele Povýšení svatého Kříže ve Fryštátě za ty, kteří se z podzemí nevrátili. Kolem patnácti tisíc lidí se pak přišlo pobavit do parku Boženy Němcové. K dobré zábavě jim hráli Horkýže Slíže, legendární Olympic a Monkey Business.

Festival Dokořán

Jubilejní pátý ročník festivalu Dokořán patří určitě mezi největší události karvinského hudebního léta. Dokořán se konal od 13. do 15. srpna. Byl o jeden den delší než ročníky minulé. Organizátoři již tradičně kromě pestré přehlídky hudebníků nabídli karvinskému publiku stejně kvalitní projekty i na scéně divadelní, filmové nebo na workshopech. Největší nehudební hvězdou bylo divadlo Exil z Pardubic. Na jevišti pak zahrály lidem kapely Sunshine, -123 minut, Sakumprásk či Allskapones. Na šesti scénách se celkem vystřídalo přes šedesát interpretů.

Darkovská lípa

Umělci, kteří pracují dlátem i motorovou pilou, se sešli koncem května na řezbářském plenéru Darkovská lípa. Workshop se stal prestižní záležitostí, o kterou mají umělci obrovský zájem. „Doufáme, že Darkovská lípa si i nadále udrží svou oblíbenost mezi Karviňáky,“ uvedl zakladatel a sochař Stanislav Filip. Hotové sochy ze dřeva věnovali umělci dětem v karvinských školách a školkách.

Máj nad Olzou

Hudebně-taneční festival Máj nad Olzou přilákal každou květnovou neděli mnoho návštěvníků do Lázeňského parku. Loni se konal už počtrnácté. „Čím déle se festival v Darkově koná, tím více má hostů. Ti k nám se svým vystoupením jezdí nejen z Česka, ale i z Polska,“ řekl spoluorganizátor Jozef Chmiel. Lidem například zahrála Azeťanka, zazpíval pěvecký sbor Lira či folklorní soubor Olšina z Orlové.

Divadelní soubor K.V.A.S.

Soubor amatérských divadelníků K.V.A.S. těší karvinské publikum od roku 1999. Vznikl jako jeden ze souborů Kulturního domu v Karviné. Velké ovace diváků sklízejí herci s divadelní hrou Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka. „Hra Rozpaky lékaře Svatopluka Nováka je u lidí hodně oblíbená, protože diváci se stávají přímo součástí děje jako pacienti,“ uvedla vedoucí souboru K.V.A.S. Lucie Ráczová. Soubor se pravidelně každý rok zúčastňuje různých přehlídek činoherních amatérských divadelních souborů a herci už získali několik ocenění.

Prolínání kultur

Řekové, Slováci, Poláci a Romové tančili a zpívali na festivale Prolínání kultur. Loni se na náměstí ve Fryštátě konal jeho čtvrtý ročník. Velký úspěch sklidilo například vystoupení romského souboru Mirikle. Na festivale si mohli návštěvníci koupit například i polské knihy a také ochutnat řadu specialit mezinárodní kuchyně.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!