Hlukové pásmo letiště bude zachováno | E15.cz

Hlukové pásmo letiště bude zachováno

Jihočeské letiště bude sice o poznání méně hlučnější, avšak limity se zpřísnily, takže původní ochranné hlukové pásmo se zmenšovat nebude.

Těmito slovy lze podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka charakterizovat rozhodnutí dozorčí rady Jihočeského letiště České Budějovice a. s., která se zabývala hlukovou studií budoucího provozu civilního letiště.

„Mezi veřejností se stále šíří nepřesné informace, vzbuzující představu, že zachování ochranného hlukového pásma je předzvěstí toho, že časem budou občané v okolí letiště vystaveni stejnému hluku, jako za dob vojenského provozu.

Není tomu tak. Můžeme občanům garantovat, že to už se opakovat nebude. Hlukové zatížení bude podstatně nižší, avšak zmenšením ochranného pásma bychom při současných limitech dospěli k tomu, že by na letišti nemohla přistávat ani letadla typu Boeing 737 či Airbus A 320,“ vysvětluje Jan Zahradník.

Do roku 2009 by se letiště s 2,5 kilometru dlouhou dráhou v Plané u Českých Budějovic mělo zařadit do sítě veřejných mezinárodních letišť. Předpokládá to však zřízení potřebného zázemí a zabezpečení areálu. „Už v tomto roce počítáme s vybudováním menšího terminálu, objektů pro administrativu a sklady i s rekonstrukcí řídicí věže za celkem 50 milionů korun. Ve druhé etapě za zhruba půl miliardy korun by mělo dojít na stavbu velké odbavovací haly a budovy pro hasiče.

Část investic by měla jít i do radionavigace, světelného a technického vybavení, což by umožnilo přistávání letadel i za špatného počasí.

Potřebné finance hodlá Jihočeský kraj získat z dotačního titulu Regionálního operačního programu NUTS II Jihozápad,“ dodal první náměstek jihočeského hejtmana Robin Schinko.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!