Hochtief Development zatím krizi necítí | E15.cz

Hochtief Development zatím krizi necítí

Celosvětová finanční krize už zasáhla i developery působící na českém realitním trhu. Někteří už musejí své projekty odkládat či alespoň předělávat.

Jsou však i tací, kteří dopady finanční krize zatím prakticky nepociťují. Mezi ně patří i společnost HOCHTIEF Development. „Máme svou dlouhodobou strategii, kterou se snažíme naplňovat,“ říká její jednatel Peter Noack.

Můžete nejprve trochu přiblížit historii společnosti HOCHTIEF Development v České republice?

Naše firma je součástí HOCHTIEF Projektentwicklung a v České republice působí od roku 1997. V roce 1998 jsme pak začali realizovat náš první kancelářský projekt v Praze - Hadovka Office Park. V roce 2000 následovala výstavba dalších kancelářských prostor v rámci projektu Technopark Pekařská v Praze 5. Postupně jsme svou činnost rozšířili i na bytové projekty a projekty v oblasti logistiky. Začínali jsme tady s týmem čtyř lidí, dneska má náš tým celkem 26 lidí.

HOCHTIEF se na českém trhu původně angažoval pouze jako stavební firma, proč se postupně rozhodl pustit se i do developmentu?

Na trhu se nejdříve objevila společnost HOCHTIEF Development. Po dobré spolupráci s bývalou společností VSB byla tato firma odkoupena koncernem HOCHTIEF a dnes je to stavební společnosti HOCHTIEF CZ. Tady je nutno říci, že u mateřské společnosti HOCHTIEF není development rozhodně žádnou novinkou, není to pouze nějaký hit posledních let. Společnost se rozhodla již poměrně dávno, že se nebude orientovat pouze na samotné stavebnictví, ale že půjde i do oblasti investování a poskytování dalších služeb. Pouze jedna část koncernu se dnes věnuje přímo stavebnictví, jiná část se orientuje na development, další vlastní a provozuje letiště například v Sydney, Budapešti a Athénách, samostatná složka se zabývá facility managementem. Tato divize se orientuje na poskytování komplexních služeb spojených se správou budov zejména v Německu, ale i v dalších zemích. Děláme řadu dalších služeb například v oblasti energetiky. Nechceme být jenom stavební firma, ale chceme nabízet řadu dalších služeb.

Složka facility managementu se už prezentuje i na českém trhu?

Zatím ne. Zatím spravujeme nemovitosti různých majitelů, jak už bylo řečeno, zejména v Německu, ale také v Polsku či v Maďarsku. Vstup na český trh zatím připravujeme, bude to otázka následujících let.

Řada developerů hodnotí letošní rok jako zlomový pro jejich činnost. Jak se na to díváte vy jako zástupce firmy HOCHTIEF Development?

To znamená, že nevnímáte ani třeba horší dostupnost úvěrů?

Zatím jsme s tím neměli žádný problém, protože teď nepotřebujeme žádné velké financování. Veškeré transakce byly již před měsíci uzavřené. Na druhou stranu když se podíváte na aktuální situaci, tak prakticky nikdo neví, co bude zítra. I velké nadnárodní banky mají problémy, což se může postupně výrazněji projevit i na českém trhu. Zatím se tak nestalo, jen málokdo si ale troufá předkládat nějaké dlouhodobější prognózy.

Přesto, můžete se trochu podívat do blízké budoucnosti?

To je velká neznámá. Záleží na tom, jak se banky postaví k financování nových projektů. To je naprosto klíčová věc, protože jen minimum developerů je schopných postavit projekt z vlastních zdrojů. Vždy je tam nějaký podíl cizích zdrojů. Možná bude ve výstavbě méně projektů, než se připravovalo, některé projekty se možná zpozdí. Ale to ukáže až vývoj v dalších měsících.

Jak vůbec vnímáte český realitní trh?

Český realitní trh má jednu velkou výhodu, a to, že je posledních pár let prakticky stabilní. Nedochází na něm, nebo alespoň zatím nedocházelo, k žádným dramatickým nárůstům či poklesům jednotlivých segmentů. Vše se děje v míře pro developery přijatelné. S přihlédnutím k poloze České republiky ve střední Evropě může být právě toto odpovědí na otázku, proč je zdejší realitní trh pro investory stále poměrně zajímavý.

Jaké projekty momentálně připravuje nebo již realizuje vaše firma?

Momentálně dokončujeme projekt administrativního centra na Kavčích horách v Praze 4 u České televize. Teď se momentálně budova předává investorovi a začínají se tam stěhovat první nájemníci. Dále realizujeme administrativní projekt Trianon na Budějovické. Tam se nám podařilo získat už hlavního nájemce -Českou spořitelnu. Tento projekt už máme skoro pronajatý, nečekali jsme ani, že se bude pronajímat tak snadno. Pokud jde o chystané projekty, připravujeme momentálně výstavbu bytů také na Kavčích horách. Dneska už máme posouzení vlivu stavby na životní prostředí a čekáme na možná odvolání proti územnímu rozhodnutí. To jsou tři naše stěžejní projekty.

To je Praha. A co vaše angažovanost v regionech?

Účastníme se soutěže o Černou louku v Ostravě a momentálně čekáme na to, jak to dopadne, jak rozhodne ostravský magistrát. Pokud jde o naši možnou účast v regionech, je pro nás zajímavá samozřejmě na prvním místě právě Ostrava. Jednáme o dalších možnostech i v jiných městech, ale jsou to všechno dlouhodobé záležitosti. Jedině Černá louka je zatím konkrétním projektem.

Při realizaci svých projektů spolupracujete pouze se sesterskou stavební firmou, nebo i s dalšími společnostmi?

My jsme sice z jedné rodiny a máme k sobě blízko, naší filozofií je ale to, že na trhu musí každý stát sám. To znamená, že na každou stavbu děláme výběrové řízení a pokud to vyhraje HOCHTIEF, je to dobře, pokud to vyhraje někdo jiný, nikdo nám nebrání uzavřít s ním smlouvu. Rozhodující jsou pro nás jiná kritéria než to, zda jde či nejde o firmu se společnými kořeny.

Jaké výhody a nevýhody má spolupráce se sesterskou firmou?

Výhody jsou v tom, že známe nároky společnosti HOCHTIEF, známe toto prostředí, známe pravidla, která platí v rámci celého koncernu. Zvláštní nevýhody v tom nevidím, my zkrátka bereme každého partnera úplně na stejné úrovni, ke každému přistupujeme zcela stejně. Pro nás je v tomto smyslu úplně jedno, s jakou firmou komunikujeme.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!