Hodnota průmyslových nemovitostí v Evropě se snížila o pětinu | E15.cz

Hodnota průmyslových nemovitostí v Evropě se snížila o pětinu

Hodnota průmyslových nemovitostí v Evropě se od svého vrcholu před krizí v roce 2007 snížila o 21,9 procenta a následně se v průměru zotavila o pouhých 1,3 %. S ohledem na reprodukční náklady a průběh zotavování amerického trhu po celosvětové finanční krizi je třeba považovat současné hodnoty evropských průmyslových nemovitostí za atraktivní. Uvádí to společnost Prologis v nejnovějším výzkumu „Příležitosti na evropském trhu průmyslových nemovitostí“.

„Z dlouhodobého hlediska se průmyslové nemovitosti ukázaly být spolehlivými defenzivními aktivy s atraktivním poměrem rizika a návratnosti investice pro institucionální investory. Průmyslový prostor má klíčový podíl na zvyšování produktivity, snižování nákladů a celkové strategii dodavatelského řetězce. Trh s průmyslovými nemovitostmi bude těžit ze současného úsilí o zlepšování provozní a nákladové efektivity prostor, čímž bude posilován proces jeho opětovného uzdravování v blízké i vzdálenější budoucnosti.“ říká viceprezident společnosti Prologis pro akvizice a výzkum v Evropě Ali Nassiri.

Americký trh s průmyslovými nemovitostmi má čtyřnásobné množství distribučních nemovitostí třídy A než je tomu v Evropě, kde tvoří pouze 14% podíl všech industriálních nemovitostí. Evropský trh logistických nemovitostí je tedy relativně nevyvinutý. Na vzestupu je tzv. e-commerce a nutí maloobchodní prodejce přehodnocovat své distribuční kanály tak, aby byli schopni dostát aktuální poptávce a očekávanému růstu. Zkušenosti z Británie, Německa a Francie za posledních pět let ukazují, že každé zvýšení online tržeb o jednu miliardu eur představuje zvýšení poptávky po skladovacích prostorách v průměru o 72 000 m2.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!