Hodnota realitního trhu je 158 miliard korun | E15.cz

Hodnota realitního trhu je 158 miliard korun

Český realitní trh nebyl doposud nikdy uceleně zmapován, a to jak z pohledu kvality jednotlivých realitních kanceláří, tak i z pohledu konkrétních číselných údajů, které by zprůhlednily a objasnily celkovou situaci v České republice.

Společnost RE/MAX se proto rozhodla nechat si vypracovat odborné studie, které přináší řadu zajímavých tržních dat a zásadních zjištění. Studie realitního trhu v ČR 2009 připravila společnost MindBridge Consulting. Z výsledků první studie vyplývá, že celková hodnotová velikost realitního trhu je 158 miliard korun. Počet uskutečněných transakcí v roce 2008 činil 93 tisíc s průměrnou hodnotou ve výši 1,7 milionu korun. Potenciální obrat realitních kanceláří v České republice činí 6,317 miliardy korun, ovšem do současné doby přes ně probíhá pouze 54 procent všech transakcí.

Dotazovaní odpověděli, že nevyužívají služeb realitních kanceláří, protože nejsou ochotni platit za neadekvátní servis, a ne proto, aby ušetřili. V České republice je přes 33 tisíc makléřů. Profese realitního makléře není do současné doby regulována státem, a je tedy na jedné straně velice těžké stanovit podmínky pro vykonávání této činnosti, na straně druhé velice jednoduché i pro neodborníky tuto činnost začít.

#####Chybí pravidla pro hodnocení makléřů

Zároveň do nedávné doby nebylo pro zákazníky v České republice žádné celostátní objektivní měřítko, které by oddělilo kvalitní makléře od těch nekvalitních. Společnost RE/MAX se proto rozhodla ve spolupráci s Českou společností pro jakost jako první změnit zaběhnutá pravidla na českém realitním trhu a podpořit vznik první nezávislé celostátní certifikace makléřů (CRM) podle mezinárodních norem ISO.

„Spatřuji v této certifikaci zásadní význam, protože si musíme uvědomit, že makléři ve většině případů nakládají s celým majetkem jednotlivce nebo rodiny, a proto je nezbytné, aby poskytovali ty nejkvalitnější služby a zároveň aby si klient mohl v předstihu zjistit kvalitu daného makléře,“ říká David Krajný, prezident realitní společnosti RE/MAX Česká republika a Slovensko. Vývoj posledních měsíců pouze potvrzuje dřívější prognózy, že český trh čeká další konsolidace, kdy obstojí pouze ti nejsilnější. V současné době se na tuzemském realitním trhu pohybuje dvacet nejvýznamnějších hráčů, kteří mají dohromady přibližně 20procentní podíl.

#####Konsolidace trhu je nezvratná

„V současné době oslovujeme realitní kanceláře a ony oslovují nás. Uvědomily si, že trend konsolidace je nezvratný. Mají v zásadě dvě možnosti - buď s námi bojovat v konkurenčním prostředí a muset vynakládat například 100 milionů korun do reklamy, anebo těch 100 milionů ušetří tím, že se přidají k nám,“ vysvětluje David Krajný, prezident realitní společnosti RE/MAX Česká republika a Slovensko. Lokální firmy, byť velmi dobré realitní společnosti, prý mají velice těžkou konkurenční pozici, protože i kdyby měly dobrou pozici na českém trhu, nejsou schopny už svoje místo obhájit v Evropě nebo na celém světě.

Společnost RE/MAX podepsala v polovině srpna franšízovou smlouvu s A-City, čtvrtým nejsilnějším hráčem na českém realitním trhu. Pod značku RE/MAX vstoupilo třináct kanceláří této společnosti. Společnost A-City má kanceláře na Vysočině, jižní Moravě a jižních Čechách s ročním obratem jeden a půl miliardy korun.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!