Hodnota veřejných stavebních zakázek loni klesla o 37 procent | E15.cz

Hodnota veřejných stavebních zakázek loni klesla o 37 procent

Hodnota veřejných stavebních zakázek se loni meziročně snížila o 37 procent na 122,2 miliardy korun. Největší propad o 75,7 procenta vykázaly zakázky na výstavbu dopravní infrastruktury. Jejich hodnota loni činila 23,7 miliardy korun. Vyplývá to z nejnovější analýzy inženýrské a poradenské společnosti ÚRS Praha.

„Tento vysoký výpadek v zadaných zakázkách se zákonitě projeví v následujících dvou letech poklesem stavební produkce pro veřejný sektor v řádu deseti až 15 procent s dopadem do zaměstnanosti ve stavebnictví,“ řekl ředitel pro inženýrskou činnost ÚRS Praha Zdeněk Kunc. Loni podle něj mohli stavaři ještě těžit ze zásoby práce získané v předešlých letech. „Přesto pro rok 2010 již odhadujeme i s ohledem na současný pokles produkce pro privátní sektor snížení celkové stavební výroby o osm až devět procent,“

Veřejné stavební zakázky získalo loni 1189 společností. Největší objem zakázek vyhrály firmy ze skupiny Metrostavu, na kterou připadly zakázky v hodnotě 4,5 miliardy korun samostatně a podíl ze zakázek v hodnotě 8,1 miliardy, které vyhrála ve sdružení s dalšími společnostmi. Na druhém místě v objemu získaných zakázek byly společnosti skupiny Eurovia CS, třetí skupina OHL ŽS.
Čísla ÚRS Praha vychází především z údajů o veřejných zakázkách na serveru www.centralniadresa.cz. Podle propočtů inženýrské firmy jde zhruba o 93 procent objemu realizované stavební poptávky veřejného sektoru.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!