Hongkong a Tokio vedou žebříček nejdražších kanceláří | E15.cz

Hongkong a Tokio vedou žebříček nejdražších kanceláří

Londýn ztratil v loňském roce poprvé po devíti letech pozici nejdražší kancelářské lokality na světě. Vyplývá to z letošního vydání studie Nejdražší kanceláře světa, kterou každoročně vydává Cushman & Wakefield, přední světový poradce v oboru nemovitostí.

Z výsledků dále vyplývá, že nejdražší kancelářskou lokalitou je město Hongkong v Číně následované japonským Tokiem. Obě tato města pak odsunula Londýn na třetí pozici. Náklady na pronájem kanceláří jsou v současné době v Hongkongu na hodnotě 1,743 eura/m2/rok. Hongkong se dostal na první pozici za rok 2008 i přes meziroční propad cen o čtyři procenta, londýnský West End se totiž v loňském roce propadl o celých 23 procent na hodnotu 1,403 eura/m2/rok. Náklady na pronájem kanceláří v Tokiu se v loňském roce pohybovaly na hodnotě 1,649 eura/m2/rok, což je propad oproti předchozímu roku o 19 procent.

#####Praha uzavírá první třicítku

Česká republika se oproti předchozímu roku v žebříčku posunula nahoru, když se dostala v roce 2008 na 27. pozici (v roce 2007 obsadila 38. pozici). Nejvyšší náklady na pronájem kanceláří jsou přitom již tradičně v centru Prahy, kde je jejich průměrná hodnota 439 eur/m2/rok (v roce 2007 to bylo 340 eur/m2/ rok). Tato hodnota je pak standardní pro moderní kancelářské prostory v části Praha 1. „V centru Prahy je nedostatek kvalitních kancelářských prostor třídy A, což dlouhodobě udržuje vysokou hladinu nájmů. Obecně nájmy v České republice v loňském roce vzrostly, a to díky kombinaci několika faktorů, jako jsou vyšší stavební náklady, dražší pracovní síla, posilující česká koruna a v neposlední řadě i vysoká poptávka,“ doplňuje Radka Novak, vedoucí kancelářského týmu v Cushman & Wakefield v Praze.

[file:2625:small:left]

#####Slovensko si pohoršilo

Slovensko si oproti předchozímu roku pohoršilo a z 39. místa v roce 2007 se posunulo na 44. pozici. Nejvyšší náklady na kancelářské prostory pak zaplatí nájemce v Bratislavě a jejich hodnota se průměrně pohybuje na 304 eurech/m2/rok (v roce 2007 to bylo 326 eur/m2/rok). „Slovensko obecně i nadále zůstává mezi levnějšími lokalitami, co se týče kancelářských prostor, zvláště pak v regionu střední a východní Evropy, kde Varšava, Praha i Budapešť nabízejí nepoměrně vyšší nájmy. Z toho by mohlo Slovensko v budoucnu profitovat za podmínek, že kromě nižších nájmů nabídne i kvalifikovanou pracovní sílu a vládní podporu, která přiláká investory,“ říká výkonný ředitel bratislavské kanceláře Cushman & Wakefield Andrew Thompson. Slovensko přistoupilo tento rok k eurozóně, což prý velmi usnadňuje porovnávání nákladů s ostatními evropskými trhy. Naproti tomu ostatní středoevropské trhy si ponechaly své lokální měny, a jelikož tyto jsou vůči euru nestálé, tak jsou servisní poplatky (které jsou stanovovány v lokálních měnách) konverzí k euru ovlivněny.

#####Dopad krize pociťují všichni

Publikace Nejdražší kanceláře světa srovnává náklady na pronájem ve 202 hlavních kancelářských lokalitách v 57 zemích světa. Dopad ekonomické krize pocítily všechny trhy, ovšem některé z nich měly lepší postavení pro odolávání snižující se poptávce ze strany nájemců. Expanze finančních institucí, zvláště pak hedgeových fondů, poháněla v několika posledních letech nájmy v prestižním londýnském West Endu, ale právě tuto oblast plně zasáhla současná krize. Pád nájmů a slabá britská libra v důsledku pro společnosti ze zámoří znamenají, že Londýn je v současné době nejdostupnější za několik posledních let. Podle Johna Siu, ředitele Cushman & Wakefield v Hongkongu, se nájmy lehce propadly i v tomto městě: „Propad nájmů ale nebyl tak markantní jako v jiných lokalitách z prvních míst žebříčku, například v Londýně nebo Tokiu. Je to zapříčiněno především nízkou úrovní nepronajatosti. Ta je způsobena tím, že řadě bank a finančních institucí zatím nekončí nájemní smlouvy, takže nemohou požadovat snížení nájmů nebo plánovat relokaci. Dá se předpokládat, že v roce 2009 dojde k poklesu nájmů.“

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!