Hopeři: mástři z ulic i sprejeři u zdí | E15.cz

Hopeři: mástři z ulic i sprejeři u zdí

Milují vlnivý rytmus beatu, vemlouvavý rep a boj tancem. Patří k nim cetky i co největší tepláky. A barvy ve spreji. Hiphopeři jsou totiž specialisté na graffiti.

Na začátek jeden vtip. Proč hopeři neustále máchají rukama? Odhánějí mouchy. „Možná to tak vypadá, ale je to free uvolněný styl. Celý tanec je takový. V pohodě,“ tvrdí Jana Lintimerová z Liberce. V civilu finanční poradkyně, na parketu hoperka. Na druhou stranu je hip hop i docela tvrdá záležitost. Souvisí s bojem latinskoamerických a černošských gangů v newyorském Bronxu nebo v Los Angeles. Party se mezi sebou snažily trumfnout tanečními krkolomnými kousky a kreacemi. A vznikl break dance. „Co k nám patří? Určitě dýdžing a rep. Obojí se prolíná,“ vysvětluje dívka. Nejprve to byla jen hudba z gramofonů na ulicích, která doprovázela chlapíky, Master of Ceremonies, kteří se snažili vtípky lidi rozproudit, vyprovokovat. „A postupně začali do hudby veršovat. O všem, co viděli, co se jim stalo, co je štve. A tak se zrodil rep,“ vysvětluje Lintimerová. Hip hop začala poslouchat v sedmičce na základce a tancovat v patnácti. Dnes hiphopuje stejně jako její kamarádka Petra Kořínková v liberecké skupině Takt.
„Není to hlavní proud. V Liberci a Jablonci na hip hop moc lidí nechodí. Když se jich na akci sejdou tři stovky, je to úspěch,“ shodují se dívky. Podle nich je to proto, že hip hopem žijí hlavně teenegeři, a ti žádný klub nebo hospodu neuživí. Věkové rozpětí se u nich pohybuje někde mezi třinácti a pětadvaceti lety. Třicátníci jsou výjimkou.

Klikyháky podle pravidel

Výtvarným projevem hip hopu je graffiti. Ale ne nějaké náhodné klikyháky. Graffiti má svá pevně stanovená pravidla. Je to podpis, podle kterého se lidé poznají. V Liberci jsou legální plochy, kde se můžou graffiťáci projevit. Například pod nádražím nebo v centru Na Bídě. „Jednu dobu jsem měla chuť si to zkusit, ale nikdy jsem nenašla odvahu, takže jsem zůstala jen u papíru. A taky to dost leze do peněz. Spreje jsou drahé,“ míní Lintimerová.
K hip hopu patří volné tepláky a sportovní oblečení, mikiny s kapucí a čepice s rovným kšiltem, frajersky otočeným do strany nebo do týla. Proto si hopeři vysloužili označení rovné kšilty.
„Mají podtrhnout free styl a pohodu. Na tanec potřebujeme volné oblečení. Ideální jsou tepláky a tričko po tátovi,“ říká Petra Kořínková. Nejslavnější hiphopovou skupinu Run D.M.C, která určila módní trend hip hopu, oblékla světově známá sportovní firma.
Hoperky se rády zdobí. Třeba zlatými řetězy, blyštivou bižuterií, náramky a nápadnými náušnicemi. Kluci i holky pak dredy. „Souvisí to se vkusem Jamajčanů, prvních hoperů, kteří mají rádi všechno pestré a třpytivé, nosí dredy a kouří marihuanu,“ upřesňuje Kořínková, která je studentkou liberecké Technické univerzity. Konopí podle obou dívek ale není podmínkou. „Rozhodně to neznamená, že každý hoper kouří trávu,“ dodávají.

Skiny nemusíme

A na závěr zase jeden vtip z internetu: Víš, kolik hoperů uvidíš v tunelu? Moc ne, protože jsou skoro všichni černý. „Tak to asi vymysleli skini. S těma se fakt nemusíme. Náš styl vznikl v černošských ghettech, a proto nás nesnášejí. Jinak jsou ale hopeři pohodoví lidé a snesou se s každým,“ dodává Lintimerová.

HIP HOP

Název: složenina slov hip (módní, současný) a hop ( význam tance a pohybu)

Oblíbená místa Liberec: Casta Club, Faux pas, Stereo. Jablonec nad Nisou: D Apple, Woko
Neznámější hiphopová skupina z Liberce: BPM (zkratka - Básníci před mikrofonem) získala žánrovou cenu Anděl 2009 v kategorii hip hop
Nejbližší akce: 26. února, klub Faux Pas, od devíti večer, HHop iz not Dead vol. II., vystoupí Lara 303, DJ Sojin, DJ Zak, DJ Opia

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!