Hornický skanzen se změní | E15.cz

Hornický skanzen se změní

Středočeský kraj odkoupil Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích. Chce zvýšit jeho návštěvnost.

Možná poslední příležitost vidět Hornický skanzen Mayrau tak, jak fungoval v posledních letech, mají příznivci technických památek na Kladensku. Začátkem minulého týdne totiž areál odkoupil od ostravské společnosti RPG RE Property za téměř dva a půl milionu korun Středočeský kraj. Následně jeho spravováním pověřil Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Ředitel muzea Zdeněk Kuchyňka plánuje změny.
„Chci zachovat model posledního pracovního dne, kdy návštěvníci vidí, jak se do dolu fáralo. Změnit by se měl úvod expozice,“ říká Kuchyňka.
Když nyní návštěvníci vyrazí na prohlídku s průvodcem a následně přijdou další lidé, odvede je vrátný za první skupinkou. O část výkladu a prohlídky tak „opozdilci“ přijdou. „Nezdá se mi to fér. Proto by měla vzniknout expozice o historii dolů a hutí na Kladensku. Prohlídky by pak mohly být třeba v hodinových intervalech, takže by všichni viděli vše,“ vysvětluje Kuchyňka.

Bude i vláček

Ředitel muzea se netají tím, že Středočeský kraj jako nový vlastník areálu bude chtít zvýšit návštěvnost skanzenu. I tomu by se měl program přizpůsobit. Do podobně zaměřeného Hornického muzea v Příbrami ročně zavítá sto tisíc návštěvníků, na „Mayrovku“ jen necelých deset tisíc. Mezi oblíbené příbramské atrakce patří samozřejmě důlní vláček, který návštěvníky vozí Anenským dolem. O něčem podobném uvažují i v Mayrau. „Nechceme úplně opisovat, ale vláček bychom měli na Mayrovce taky rádi. Lidi by dovezl ke štole a následně k těžním strojům,“ říká Kuchyňka.
Co vše se podaří na Mayrovce změnit, bude záležet hlavně na penězích. „Myslím, že pod krajem by to mohlo být lepší. Přece jen k nám má blíž než Ostrava,“ podotýká jeden z pracovníků skanzenu.
Cílem je, aby tam návštěvníci prožili celý den. Kromě klasické prohlídky by si děti mohly v budoucnu hrát na „industriálním“ hřišti, projít s rodiči naučnou stezku či se na celý den ponořit do minulosti. Pro lepší srovnání by ale měli do skanzenu vyrazit ještě teď. Podle jeho webových stránek je otevřený denně od devíti hodin ráno do tří hodin odpoledne.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!