Hotel vystřižený jako ze středověku | E15.cz

Hotel vystřižený jako ze středověku

Ve východočeském Letohradu vyroste luxusní hotelový komplex ze středověké tvrze. Projekt již získal peníze z evropských fondů.

#####Zachová se historický ráz

Jádrem přestavby je středověké sídlo vladyků, které se v 16. století změnilo v renesanční zámeček, později tam byla sýpka. Toto vzácně zachované venkovské šlechtické sídlo je kulturní památkou. „Objekt Orlické tvrze je unikátní především stopami, které do něj vtiskl staletý vývoj,“ míní architekt Vít Solnař z pražského ateliéru 3AS. Historický vývoj objektu zůstane čitelný i po současných opravách, které zachovají nejstarší konstrukce a harmonicky je doplní novými. „Jako cílové období, ke kterému bude stavba laděna novými konstrukcemi, byl zvolen přelom renesance a baroka,“ popisuje Solnař.

#####Hotel splyne se všude přítomným barokem

[file:8333:small:right]

Komplex nabídne nový čtyřhvězdičkový hotel s 52 + 19 lůžky, inspirovaný mohutnými barokními stavbami, jenž bude střechou navázán právě na barokní stodolu. Klienti se dočkají řady služeb jako wellness centra a návazných atrakcí renovované tvrze. V jejím kamenném suterénu bude dominantním prostorem podle potřeby společenský sál či nefalšovaná středověká krčma s mohutným krbem. Hotelová restaurace a rautový salonek zaplní přízemí s dobovými prvky, jako jsou zděné sloupy, trámový strop v barokním sále či křížové klenby a kazetový strop. Výzdoba zahrnuje i nedávno objevené nástěnné malby.

Návštěvníci si budou moci vychutnat, kromě tradiční české kuchyně náročnějšího typu, i pohled z terasy na rybník, při celkové kapacitě 103 míst. Patro a krov budou věnovány expozicím z nálezů historických předmětů, například zbraní, keramiky, malovaného dřeva či mincí, přičemž novodobé konstrukce budou pojaty jako lehké vestavby. Součástí výstavy bude fungující knihtiskařská dílna přibližně s dvacítkou strojů a ojedinělými tisky a knihami. „Je předpoklad, že zde bude umístěn i prvotisk Bible,“ doufá Tacl. Zážitek z expozice bude umocněn možností sledovat dílnu i shora z podkroví. V celém areálu by mělo vzniknout 35 parkovacích míst pro osobní auta a stání pro autobusy.

#####Práce na rekonstrukci objektu již začaly

Okázalé záměry již dostávají reálnou podobu, když se zdemolovaly novodobé přístavky a autodílny. Do areálu byly přivedeny přeložky elektřiny, včetně instalace nové trafostanice, a plynu. Terénní práce zahrnovaly regulaci potoka přivádějícího vodu do rybníka a rozsáhlý archeologický průzkum, jehož nálezy obohatí tamní expozice. „Jednáme s firmou, která vybere dodavatele stavby, a na jaře chceme začít stavět,“ líčí Tacl. Sondy přitom odkryly unikátní konstrukce, ale též nebezpečné trhliny a posuny „zdiva“.

„Investor svým záměrem tento unikát ve skutečnosti zachránil,“ tvrdí Solnař. Místní podnikatel Tacl vlastní též sousední Muzeum řemesel, největší svého druhu v Evropě. Rozsáhlá sbírka zahrnuje tisíce exponátů historických strojů, nástrojů i celé expozice funkčních zařízení jednotlivých dílen a provozů. Podle Tacla je proto opravená tvrz dalším „kamínkem“ do mozaiky turistických a poznávacích aktivit v regionu. Přilákat by měla nejen zájemce o ubytování, ale i milovníky středověké architektury.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!