Hoteliéři musejí hledat inspiraci | E15.cz

Hoteliéři musejí hledat inspiraci

Chce-li být hotel úspěšný, musí na sebe stále upozorňovat. Rozsáhlý a kvalitně vybavený wellness areál je v dnešní době již samozřejmostí. Hoteliéři musejí hledat stále další a další inspirace: v architektuře, designu a programu pro volný čas.

Trh wellness hotelů a lázní má konjunkturu. Kdo nenaskočil do rozjetého vlaku, stojí opodál. Aby byl hotel schopen na trhu přežít, musí mít nejen jasnou koncepci týkající se cílových skupin a odpovídající nabídky, ale i přesvědčivou kvalitu. Jinak ho konkurence smete.

Z Rakouska je zpráva jasná: Hosté budou stále náročnější, což bude nutně vyžadovat stále bohatší a důmyslnější nabídku a kvalitní hardware.

#####Hotel na sebe musí upozornit

Nabídka wellness bude v budoucnosti naprostou samozřejmostí. Aby hotel nalákal klienty, musí na sebe upozornit něčím zvláštním, co nelze jen tak snadno napodobit. Jde tedy o zážitky, které nelze koupit. „Nejde o to, učinit hory většími, ale učinit zážitky nezapomenutelnými, aby se host rád vracel,“ říká Peter Leeb, jeden z nejinovativnějších hoteliérů v Rakousku a majitel hotelu Hochschober na Turracher Höhe v Korutanech. A jeho hosté se skutečně vracejí. Své nápady, jak nabídku hotelu obohatit, sbíral po celém světě.

A jeho hotel má opravdu co nabídnout: od autentické čínské věže s asijskými procedurami až po vyhřívanou část jezera.

#####Čínská věž v Alpách

Na počátku byl nápad: přímo na jezeře Turrach postavit autentickou čínskou čajovnu. Nabídnout hostům hotelu Hochschober možnost nahlédnout do čínské filozofie přípravy a pití čaje jako jedinečného, v Evropě méně známého rituálu dobré pohody. Myšlenka zrála léta, zkoumala se průchodnost úřadů, stavělo se 14 měsíců - výsledkem je čtyřpodlažní čínská stavba, kde sídlí svět Dálného východu v Hochschoberu, s pravou čínskou čajovnou a čajovou kulturou v klasické čínské atmosféře s nádherným výhledem na jezero Turrach a pohoří Nockberge. Zaměstnanci hotelu byli zaškoleni, aby hostům umožnili pohled do jiného, tak zvláštního světa čínské čajové kultury. Protože čaj je v čínském světě víc než pouhý nápoj - čaj je filozofie, životní postoj a klíč k odpočinku a dobré pohodě. V nejvyšším poschodí čínské věže se nachází již zmíněná čajovna, která je během celého dne místem setkávání, příjemného posezení a popíjení čaje.

Celá její nabídka je hostům k dispozici a je ceně pobytu. A co je obzvláště důležité: kdo zatouží, může být do filozofie pití čaje zasvěcen. Každé odpoledne je na programu pravá čajová ceremonie.

Zájemci se jednoduše přihlásí na recepci a každý den je deset z nich zasvěceno do čínského způsobu pití čaje se vším všudy. Přímo pod čajovnou, tedy na třetím podlaží, byl ve věži vybudován světlem zalitý, přátelský a typický meditační prostor, jaký lze vidět na Dálném východě. Pod vedením specialistů je zde každodenně nabízen pestrý meditační program. Druhé podlaží čínské věže je věnováno tradiční čínské medicíně. K dispozici je zde samozřejmě čínský lékař. Každému hostovi sestaví na míru program procedur přesně podle jeho potřeb a přání. Nejnižší podlaží čínské věže je využíváno k nejrůznějším účelům podle aktuálních trendů, přednáškám a předčítání.

#####Historie vzniku čínské věže…

Zcela na začátku byla návštěva dnešního šéfa-seniora, pana Petra Leeba, v Šanghaji v čajovně Huixiting v roce 1998. Od té doby zrála myšlenka zcela nové nabídky dobré pohody v hotelu Hochschober ve formě čínské čajovny. Autentické prostředí mělo zintenzivnit účinek metod tělesného a duševního uvolnění z Říše středu, které jsou v hotelu nabízeny už mnoho let.

#####Čínští experti radili

Dojmy z šanghajské čajovny Huixiting a nekonečné rešerše k tematice čaje byly podkladem vytvoření koncepce čínské věže v Hochschoberu. Majitelé a spolupracovníci hotelu podnikli několik cest do Číny, aby našli pro Turrach to pravé. Využili rovněž spolupráce s rakouským čajovým expertem Karlem Schmeisserem a jeho čínskorakouským kooperačním partnerem Dr. Jian Wangem.

Do projektu čínské věže byli tedy od samého počátku zapojeni čínští experti.

Ke spolupráci byl vyzván rovněž nejvyšší památkář z provincie Henan, Professor Zhang. Dorazili i čínští řemeslníci, aby převzali speciální úkoly a dokončovací práce. Výběrem druhů čaje v „Krásné čajovně na kopci“ a školením zaměstnanců hotelu byla pověřena čínsko-rakouská čajová specialistka paní Hue Van Ngo-Layman, která je současně majitelkou čajovny „Artee“ ve Vídni. Skvěle naučila zaměstnance čínské čajové ceremonie Gongfu Cha.

Dnes, po dvouletém provozu, je čínská věž známým symbolem hotelu Hochschober.

Nikomu už nepřijde zvláštní, že se nachází uprostřed rakouských Alp. Člověk jen zírá, jak se vedení hotelu podařilo získat veškerá povolení pro její vybudování.

#####Vyhřívané jezerní koupaliště

Druhou raritou hotelu Hochschober je vyhřívaná část horského jezera, na jehož břehu hotel stojí. Systém vyhřívaného jezerního koupaliště Seebad představuje na celém světě jedinečnou patentovanou nabídku skvělého koupání. Funguje zcela jednoduše a vychází z fyzikální skutečnosti, že je voda při teplotě 4°C nejtěžší. Teplejší voda se tedy „vyhoupne“ nad chladnější.

Jezerní koupaliště Seebad je v provozu po celý rok. I v té nejtřeskutější zimě, kdy je okolní jezero do velké hloubky zamrzlé, je zážitek z koupání nezkalený. Teplota ani v největších mrazech neklesá pod 28°C. A tak se na jezeře Turrach od konce listopadu až do začátku května setkávají bruslaři, běžkaři i plavci.

Jak čínská věž, tak vyhřívané jezerní koupaliště přispěly zcela jistě velkou měrou ke skutečnosti, že je hotel po celý rok velmi dobře obsazen a může si dovolit mít otevřeno i během neatraktivních ročních období. Čínská věž i vyhřívané koupaliště mu totiž zajišťují přitažlivost za každého počasí.

#####Architektura a design

Podívejme se do dnes již takřka přeplněného štýrského a burgendlandského regionu lázní a golfových resortů. Zde, kolem hlavních center Stegersbachu a Waltersdorfu, se to hotely opravdu hemží. A stavební boom nebere konce. Hotely se většinou podobají jeden druhému, předhánějí se v nabídce wellness procedur a golfových balíčků.

Jeden hotel však naprosto jasně vytančil z řady, hotel Das Gogers.

Majitel hotelu Alfred Hackl věděl naprosto jasně, co chce. Když se rozhodl pro stavbu svého hotelu, měl už bohaté zkušenosti z řady mezinárodních hotelů. Chtěl hotel, který okamžitě osloví, a to se mu podařilo.

#####Hotel Das Gogers - první ekologický designový hotel

Díky skvělé, do posledního detailu promyšlené architektuře se hotel Das Gogers vyhoupl okamžitě do první ligy. Je umístěn na svahu a jeho design jako by splynul s krajinou. Pouze z ferveje poslední jamky nebo z driving range jsou vidět jeho nenápadná okna a prosklená terasa restaurace obklopená vodními plochami. Již při snídani se golfista může těšit na první rány. Z hotelu vyjde přímo na hřiště, žádné zbytečné přejíždění autem. Prostě pohoda. Hotel byl označen za nejlepší ekologický hotel v Evropě. Nejen díky důmyslnému designu, který skvěle harmonuje s přírodou, ale i díky citlivému zacházení s přírodními zdroji. Vytápěn a klimatizován je hotel výlučně z přírodních zdrojů: ze země a z energie slunečního záření. Skvělou izolaci zajišťují zazeleněné střechy, veškeré stavební materiály splňují nejpřísnější kritéria ochrany životního prostředí. Auto návštěvník během svého pobytu vůbec nepotřebuje, a proto zmizí naprosto z dohledu v zadním traktu hotelového areálu.

Těm nejpřísnějším ekologickým požadavkům odpovídá ovšem i provoz hotelu. Dnes už naprosto neodmyslitelná lehká, a přesto vybraná kuchyně, která uspokojí i toho nejnáročnějšího labužníka, využívá především místní zdroje a je korunována skvělými víny a věhlasnými pálenkami. Nechybí ani skvěle vybavený wellness areál se saunami, fitness centrem a vyhřívaným bazénem s kouzelným výhledem do okolí.

Na golfisty je v hotelu samozřejmě pamatováno v maximální míře. Hoteloví hosté mají k dispozici E-carty se speciálními chladicími boxy a caddy room pro umístění golfového vybavení. Tee time si můžete rezervovat přímo na recepci v hotelu a hoteloví hosté mají samozřejmě zvýhodněné green fee.

Dá se skutečně bez váhání říct, že hotel ohromí a uspokojí i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Takový servis hotel z kteréhokoli megařetězce nabídnout nikdy nemůže.

#####Romantika v Tyrolsku

„Některé hotely svou nabídkou oslovují rodiny s dětmi, jiné nabízejí speciální sportovní programy. Romanticky založené hosty lákají idylickými horskými chatami a minimalisty a puristy oslovují supermoderním designem citlivě zasazeným do prostředí,“ popisuje situaci v Tyrolsku hoteliér Johannes Entner, který je majitelem neuvěřitelně sympatického hotelu v Pertisau na Achensee. V zimě osobně vyráží s klienty do běžecké stopy obrovského lyžařského areálu na Achensee a v létě je s radostí zasvětí do tajů jachtingu. Vášní jeho ženy jsou koně, takže kdo to s nimi umí, může vyrazit do terénu na koňském hřbetě. Pasivní milovníky koní povozí paní Entnerová v zimě v historických saních tažených koňmi a v létě drožkou.

#####Medical Wellness

Další megatrend budoucnosti je bezpochyby medical wellness. V Rakousku lze u obyvatelstva v posledních letech pozorovat rostoucí zodpovědnost za vlastní zdraví. Občané si uvědomují, že přes všechny pokroky vědy a medicíny se ukazuje, jak důležitá je prevence a správně vedená rekonvalescence po případných lékařských zákrocích, a že je nutné převzít víc vlastní zodpovědnosti za své zdraví. Lidé se začínají živit zdravěji a aktivní dovolená už není záležitostí pouze malé skupiny „praštěných“ sportovních fanatiků. Zdravý životní styl se dostává do popředí. Prostřednictvím medical wellness jsou osvědčená opatření školní medicíny smysluplně kombinována s komplementárními wellness procedurami, a přispívají tak rozhodujícím způsobem k udržování zdraví. Jestliže se odborně začlení odpovídající nabídka z oblasti medical wellness do oblasti wellness, lze růstový potenciál optimálně využít. Celá branže však bude mít z tohoto trendu „health-empowerment“ prospěch jen tehdy, jestliže se podaří odstranit hranice mezi zdravím a požitkem a pacientem a hostem. Tak například v již zmíněném tyrolském hotelu Wiesenhof jeden ze sektorů wellness již léta úspěšně oslovuje kardiaky, kteří zde čerpají nové síly po nejrůznějších zákrocích. V kouzelném prostředí jezera Achensee jsou velmi vhodné podmíny k doléčení stavů po akutních problémech. Zdejší klimatické podmínky lákající k procházkám po mírně zvlněném terénu a umožňují postupné zvyšování zátěže, a tím návrat k aktivnímu způsobu života.

Hotel Wiesenhof navíc přizpůsobil i svou gastronomickou nabídku - pod názvem „pro Vaše srdce“ najde host na menu každý den jedno jídlo s nízkým obsahem cholesterolu, které odpovídá zdravé a lehké výživě .

Jen podnikaví podnikají - a při plném riziku Ať je to v tradičním hotelu Hochschober v Korutanech, v designérském hotelu Das Gogers ve Štýrsku nebo v hotelu Wiesenhof v Tyrolsku - za své postavení tyto hotely vděčí především silným osobnostem, které už dříve a hlavně jako solitéři prosadily své sny přes veškerý odpor a překážky nechápajícího okolí. Na tomto modelu úspěchu se dodnes nic nezměnilo.

Johannes Entner z Wiesenhofu, který je současně předsedou Turistického svazu Achensee, situaci komentuje: „95 procent zajímavých nabídek vytvářejí podnikaví hoteliéři, kteří své nápady realizují na základě komunikace se svými hosty.“

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!