Hradečáci si přivezli pohár mistrů

Získali medaile na mistrovství světa i Evropy. K nejúspěšnějším sportům na Jindřichohradecku patřil letos hokej a veslování.

Když ve sportovním světě rozdělovali tituly a medaile, nechyběli u toho ani jindřichohradečtí odchovanci. Pochvalu si za uplynulý rok zaslouží například hokejisté Jan Marek a Jiří Novotný, veslaři David Jirka s Petrem Vitáskem nebo triatlonista Martin Novák.

Zlatí hokejisté

Na květnovém světovém šampionátu v Německu se stali jindřichohradečtí Jan Marek a Jiří Novotný hokejovými mistry světa. Překvapivými, ale zaslouženými. Ocenění dostali na Staroměstském náměstí i na hradecké radnici.

Doma převzali pamětní medaile a na náměstí Míru se fanouškům pochlubili zlatým kovem i pohárem mistrů.

Dařilo se i hokejistům Vajgaru, kteří si zopakovali loňské finále druholigové play-off. Tam ale stejně jako před rokem nestačili na postupující Písek. Časem se z posledního propracovali na druhé místo druholigové tabulky. Ale teprve až play-off ukáže, jestli sezona skončí úspěšně či nezdarem.
„Myslím, že naše výsledky byly v těžkých ekonomických podmínkách regionálně nedoceněné. Ve finálové sérii jsme byli Písku víc než důstojným soupeřem,“ zhodnotil loňský rok ředitel klubu František Dvořák.

Medaili a cenné umístnění z vrcholných akcí přivezli i jindřichohradečtí veslaři. David Jirka získal spolu s Petrem Vitáskem na evropském šampionátu v Portugalsku bronz ve dvojskifu. Na mistrovství světa na Novém Zélandu jim sice finále uniklo, ale obsadili konečné deváté místo.

Bývalý závodník Josef Lukš přesedlal z lodě na pozici trenéra ženského dvojskifu sester Jitky a Lenky Antošových. Ty skončily v evropské konkurenci páté, ale ve světě si dokonce o jedno místo polepšily. K bronzové medaili scházelo šedesát jedna setin vteřiny.

Ve šlépějích hradeckých veslařů kráčí nadějná sedmnáctiletá hvězda Nikola Tajmlová. Na juniorském mistrovství světa v Račicích usedla do čtyřky bez kormidelníka a posádka dorazila do cíle devátá.

Úspěchů bylo víc

Atmosféru evropského šampionátu letos okusil i jedenadvacetiletý triatlonista klubu TC Vaněk Martin Novák. V Portugalsku skončil sice dvaapadesátý, ale své umístění hodlá příští rok vylepšit. Přesto může být s letošní sezonou spokojený. V celkovém hodnocení Českého poháru obsadil v kategorii do třiadvaceti let šesté místo a mezi muži skončil dvanáctý.

Překvapením byla i premiérová sezona ricochetistů Oliveru z Hradce v nejvyšší soutěži družstev. Jako nováček vybojovali hned v prvním roce mistrovský titul.

„V oslabené sestavě bez Huška chceme i letos skončit na bedně,“ přeje si hráč Oliveru Jan Pulkráb, který byl v celostátním žebříčku jednotlivců chvíli českou jedničkou. Momentálně je třetí. Jeho oddílová kolegyně Michaela Volfová je na druhém místě.