Hrbáč má křivá záda, ale rovnou duši | E15.cz

Hrbáč má křivá záda, ale rovnou duši

Balet opět dokázal, že je nejlepším souborem plzeňského divadla. Jeho Zvoník od Matky Boží je prvotřídní taneční lahůdkou.

Pro podzimní premiéru zvolil letos baletní soubor dramatický titul Maurice Jarreho na motivy románu Victora Huga Zvoník od Matky Boží. Choreograf Libor Vaculík využil beze zbytku všech nuancí silné Jarreho hudby a na jednoduché scéně brilantně vypráví příběh zamilovaného hrbáče, proradného kněze a krásné cikánky.

I když se z Hugova románu vyškrtnou všechny obsáhlé kapitoly zevrubně popisující Paříž a její zákoutí, zbývá pořád objemné a košaté dílo, jehož děj vtěsnat do dvou hodin tanečního představení by bylo nemožné. Zůstává jen základní dějová linie o lásce, proradnosti, zlu a zradě, o tom, že hrb na těle nemusí nutně znamenat i hrb na duši a rovná záda nejsou symbolem rovných úmyslů. Libor Vaculík pracuje s moderními výrazovými prostředky, jimž je podřízena i celá výprava. Kostýmy Romana Šolce i scéna Martina Černého si hrají s jednoduchými efekty, které je posouvají až na hranici geniality. Jeviště se proměňuje z ulice v interiér chrámu a zpět, a to jen za použití vysouvajících se stolů, jednoduché dekorace a výborného světelného designu, s jakým obvykle plzeňské inscenace nepracují. Při sobotní premiéře se v titulní roli představil Richard Ševčík, v němž plzeňskému baletu roste další velká naděje. Roli Esmeraldy tančila Zuzana Pokorná, která se na scénu vrátila po delší době, kdy se věnovala práci asistenta choreografa.¨

V roli kněze Frolla exceloval Milan Maláč, který tak ukázal, že charakterní postavy jsou jeho silnou stránkou. Úchvatnou podívanou nabídly i sborové scény, v nichž jeviště zaplňují fialově oděné postavy mnichů. Jejich choreografie diváky doslova hypnotizuje. Využívá při tom jen úsporného pohybového jazyka a hříčky s jednou paží oděnou a druhou nahou. Zvoník od Matky Boží je strhující představení, které rozhodně stojí za to vidět.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!