Hrdina z knížky se učil ve škole v Týnci | E15.cz

Hrdina z knížky se učil ve škole v Týnci

V Německu sestrojil automobil Sascha a v Rakousku dal základy filmovému průmyslu. Na hraběte Sašu Kolowrata vzpomínají i v Týnci.

Spisovatel Adolf Branald jeho závodnické schopnosti zpopularizoval ve své knize Dědeček automobil. Herec Josef Hlinomaz mu dal tvář ve stejnojmenném filmu Alfréda Radoka. Řeč je o hraběti Alexandrovi Kolowratovi, kterému se zkráceně říkalo Saša. Na Sašu vzpomínají coby na žáka základní školy a pozdějšího majitele zámku obyvatelé Týnce u Klatov. Proslul i jako automobilový závodník. Mnohem známější je ale po celém světě.

V Americe si ho cení jako rodáka německé národnosti. V Rakousku jako zakladatele a průkopníka rakouského filmového průmyslu. V Německu se dosud vystavuje předchůdce pozdějších Volkswagenů Porscheho lehký automobil Sascha, jehož vývoj a výrobu inicioval a financoval. Přes oceán do Čech „Saša Kolowrat se narodil 29. ledna 1886 v Glen Ridge ve státě New Yersey. Jeho otcem byl hrabě Leopold Kolowrat Krakovský. S jednoročním Sašou se rodiče na jaře 1887 přestěhovali z USA do Týnce u Klatov, protože hrabě Leopold zdědil panství Týnec. Tady se jim narodily další děti, z nichž rodiče přežili Berta, Bedřich a Jindřich,“ vypráví milovník historie a kronikář z Týnce Vladimír Brokeš. Hrabě Saša navštěvoval týneckou obecní školu.

Pak přešel na gymnázium v Kalksburgu u Vídně. Za maturitu mu otec, vlastník jednoho z prvních automobilů na Klatovsku, koupil tehdy nejnovější motocykl. V říjnu 1904 se zúčastnil motocyklových závodů pod pseudonymem Alexander Klatovský. V závodu motocyklů na Semmeringu 1905 byl první. Později mu otec Leopold daroval automobil. Když v roce 1907 týnecký hrabě Leopold Kolowrat koupil akcie automobilky Laurin & Klement, syn Saša našel v mladoboleslavské automobilce svůj druhý domov. Ve svých jedenadvaceti letech se zúčastnil vrchařského závodu automobilů ve francouzském Gaillonu, kde byl prohlášen Králem evropských vrchařů. Do Klatov se vrátil v letech 1907 až 1908, když byl jednoročním dobrovolníkem 13. dragounského pluku v Klatovech, Stříbře a Lounech. Později v Paříži navštěvoval filmová představení a nadchl se pro výrobu pohyblivých obrazů. Stal se kameramanem. Jeho koníčkem bylo i létání. V roce 1910 se zúčastnil prvního letu balonem a jako čtrnáctý v Rakousku- Uhersku úspěšně složil leteckou pilotní zkoušku. Na počátku roku 1910 zemřel otec Leopold a Saša zděnědil dvě panství: Týnec a dřívější panství Kolowratů, Přimdu a Košátky. Ve stejném roce u Přimdy za pomoci Oskara Berky zřídil výrobu filmů Sascha Film. Tam vznikla řada krátkých, převážzděně cestopisných, němých filmů natočených Sašou Kolovratem. „Společnost pak přestěhoval do Vídně a začal točit komedie. Nejúspěšnější byla Der Millionenonkel. V ní byl Saša nejen producentem, ale i hercem a asistentem režiséra,“ dodává Brokeš.

Od cestopisů k filmům V dubnu 1916 hrabě Saša vytvořil s německým podnikatelem Oskarem Messterem akciovou společnost Messter Sascha-Film. V Düseldorfu koupil kovovou konstrukci leteckého hangáru, kterou nechal prosklít a instalovat na předměstí Vídně v Sieveringu. Byl to první filmový ateliér v Rakousku-Uhersku. Jeho společnost natočila pohřeb císaře Františka Josefa. Mezi jeho osobní přátele se počítali Ettore Bugatti, Ferdinand Porsche a mnozí další. Po válce se hrabě Saša opět účastnil automobilových závodů. Jeden z jeho posledních byl závod Grand Prix v Targa Florio na Sicílii v dubnu 1922, kde byl vedoucím čtyřčlenného týmu na nových Porscheho malých autech s názvem Sascha firmy Austro-Daimler. V dubnu 1923 se hrabě Alexander Kolowrat ve Vídni oženil s dcerou emigranta Mikuláše knížete Trubeckého Sofií, kněžnou Trubeckou.

Manželství bylo bezdětné. Jeho svatba byla nafilmována režisérem Gustavem Ucickým. Po svatbě se hrabě Saša věnoval filmu a zaměstnávala jej i pozemková reforma jeho panství v Čechách. Společnost Sascha Film se stala největší i nejpopulárnější společností v Rakousku. Velmi úspěšný pro Sašovu společnost byl rok 1927. Značných mezinárodních úspěchů dosáhly filmy Die Pratermizzi s Američankou Nita Naldi a Češkou Anny Ondrákovou a Café Elektric. V tomto filmu se prvně prosadili Marlene Ditrich a Willi Forst.

Hrabě Alexander-Saša Kolowrat Krakowský-Novohradský v neděli 4.prosince1927 v sanatoriu Loew ve Vídni zemřel na rakovinu slinivky. Filmový hrabě po obřadech ve Vídni a v Týnci byl uložen do hrobky Kolowratů Krakowských v Týnci. Divoká krev Bouřlivý život neměl jen Saša Kolowrat. Už jeho otec Leopold proslul jako usilovný bojovník o komtesu Annu Valdštejnovou. Ale musel o ni svést pistolový souboj s Vilémem Auerspergem, který vyhrál Kolowrat.

Jenže po císařské milosti odjel do Ameriky a tam si vzal za ženu dceru tabákového magnáta Nadinu Huppmann - Valbellu. A komtesa Anna skončila v klášteře. S Nadinou měl Leopold sedm dětí. Tři ale zemřely v dětství. Nejstarší byl syn Saša, pak dcera Berta Henrieta a synové Bedřich Leopold a Jindřich Vilém. Sašův mladší bratr Jindřich se rovněž nejprve oženil s ruskou kněžnou, ale protože byla neplodná, vyhlédl si dceru pražského řezníka. S ní pak měl pět dětí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!