Hrdiny roku jsou hasiči | E15.cz

Hrdiny roku jsou hasiči

Slávka Petráková

Jindřich Králík a Petr Šanda. Dva muži, kteří se nebáli skočit do rozvodněné řeky a zachraňovat životy. Teď se stali největšími hrdiny roku 2009. Rozhodli o tom čtenáři Sedmičky.

O největším lidském činu na Písecku a Strakonicku v roce 2009 je jasno. 103 z 312 hlasů dostali dva profesionální hasiči. Jindřich Králík z Vodňan a Petr Šanda ze Strakonic.
„Dělali jsme svou práci a jsme rádi, že je tímto způsobem ceněná lidmi,“ řekl na vítězství v anketě Petr Šanda. O hrdinství mluvit nechtěl.
Byl 7. červenec 2009. Všichni se ještě vzpamatovávali z povodní, jen vodáci už brázdili Otavu. U strakonického Pětikolského jezu se však pod šesticí mladých lidí ze Sušice převrátil raft. Na břeh jim pomáhali náhodní kolemjdoucí a přivolaní hasiči.
Pod vodu se náhle dostala i posádka hasičů na motorovém člunu, který silný proud rozlomil. Petr Šanda skočil pro kamaráda. Unášela ho voda a v nasáklém služebním stejnokroji mu docházely síly. Pro boj se živlem ale potřeboval další ruce.
Jejich kolega Jindřich Králík měl volný den. Náhodou šel po břehu řeky. Shodil batoh a boty, pomohl oběma hasičům a zachránil i dívku, která se držela pod převráceným raftem.
Druhý největší počet, šestašedesát hlasů, dostali Pavel Koc a jeho syn Ondřej z Protivína, kteří 5. prosince vytáhli z ledové Otavy starší ženu.
Na třetí místo se s třiačtyřiceti vašimi hlasy dostali strakoničtí policisté Petr Janda a Vít Černý. 16. srpna pomáhali desetileté dívce v troskách letadla, které se zřítilo do Otavy na strakonickém Podskalí.
Petr Waldmann ze Strakonic, který 21. března u dopravní nehody u Katovic zajišťoval do příjezdu zdravotníků životní funkce těžce zraněné řidičce, skončil čtvrtý. Předběhl tak píseckého policistu Tomáše Kozáka, jenž v říjnu zadržel zloděje krátce po činu, a také velitele malenických dobrovolných hasičů Otu Švehlu, který spolu s ostatními o loňských červnových povodních evakuoval rodinu s dítětem z ohroženého domu.
Dvanáct hlasů a sedmé místo má Tereza Chmelová z Písku. Ta zachránila život týrané feně bulteriéra.
Ve webové anketě Sedmičky hlasovalo celkem 243 návštěvníků. Poštou přišlo dvaašedesát korespondenčních lístků, e-mailem hlasovalo dalších sedm čtenářů.

Autor: Slávka Petráková
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!