Hvězdy současného designu | E15.cz

Hvězdy současného designu

Druhou letošní novinkou je slavné křeslo „Vajíčko“ od Arneho Jacobsena, tentokrát v podání umělce Tala R. Padesát nekonvenčních potahů pro slavné křeslo Egg navrhl Tal R a Egg v nových podobách byl představen v Galleria Carla Sozzani během letošního milánského veletrhu.

#####TAL R: PADESÁTKA EGGŮ

Nyní tato putovní výstava objíždí svět. Tal R připravil 50 unikátních křesel inspirovaných psychoanalýzou Sigmunda Freuda, v níž vejce symbolizuje reprodukční plodivou sílu. Egg je symbolem nového života. Tal R pro křesla také vybral jména Martha (Freudova žena), Irma (jedna z pacientek Freuda) a Adler (pokračovatel jeho učení). „Výrobce slavného křesla, dánská firma Fritz Hansen, chce touto limitovanou kolekcí oslavit padesáté výročí tohoto klasického designu,“ řekl k tomu David Rosenkvist, viceprezident Fritz Hansen. Křeslo Egg, jež navrhl v roce 1958 designér Arne Jacobsen pro slavný hotel SAS Royal Hotel v Kodani, patří k nejznámějším ikonám skandinávského designu a jeho nepřehlédnutelný tvar je známý nejen z mnoha interiérů celého světa, ale i řady filmů. WWW.FRITZHANSEN.COM

#####BOUROULLECOVI: KOV A DŘEVO

Francouzští bratři Ronan a Erwan Bouroullecovi představili novou Steelwood kolekci, radikální spojení dvou tradičních materiálů: kovu a dřeva.

Jako první z této řady byla Steelwood chair, jednoduchá a pohodlná židle s elegantní siluetou. Jejich práce s materiálem a několik let trvající hledání správného postupu, jak kovové prvky pro kolekci vyrobit, pokračuje a Steelwood kolekce se rozšíří o stůl.

Jednoduchá židle, představená letos na jaře italskou firmou Magis, získala již ocenění v New Yorku (2008 ICFF Editors Award) a byla také vystavena v tamním MoMA muzeu. Oba francouzští designéři patří k současné špičce evropského designu.

Ronan Bouroullec (*1971) vystudoval pařížskou školu École des arts décoratifs, nyní přednáší design na slavné École cantonale d ´art ve francouzském Lausanne. Jeho mladší bratr Erwan (*1976) absolvoval školy École Nationale d ´arts Plastiques a quimperskou školu École des Beaux-arts de Quimper. Od roku 1999 pracují společně a jejich práce byly představeny na mnoha kolektivních nebo autorských výstavách. V Praze jsme je měli možnost vidět před několika lety, kdy svou práci představili v rámci podzimního Designbloku.

Jejich práce najdete také v různých sbírkách designu, například v již zmíněném MoMA v New Yorku, Muzeu moderního umění Centre Georges Pompidou v Paříži nebo v londýnském Design Museu. WWW.BOUROULLEC.COM

#####WANDERS: MŮJ VYSNĚNÝ DŮM

Pod tímto názvem nizozemský designér Marcel Wanders (1968) na letošním milánském veletrhu představil svůj koncept vysněného domu. Zveme vás na návštěvu. Wanders vystudoval School of the Arts v Arnhemu. Jeho slávu odstartovalo „pletené“ křesílko, které navrhl ještě coby člen slavné kanceláře Droog Design v roce 1996. V současnosti pracuje pro největší evropské firmy, jako jsou italské B&B, Bisazza, Poliform, Moroso, Flos, Boffi nebo Cappellini. Je spolumajitelem a kreativním ředitelem firmy Moooi, kterou založil před osmi lety. V současnosti Marcel Wanders pracuje po celém světě, zabývá se jak produktovým designem, tak architekturou a také přednáší. Za svou práci získal řadu mezinárodních ocenění, naposledy ho časopis Elle vyhlásil Designérem roku. „Je to místo, o kterém všichni sní. Je to hranice, kterou by každý chtěl překročit. Hledal jsem rozměr, kde se čas zastavil mezi snem a realitou,“ říká o nejnovějším projektu Wanders. Projekt My House of Dream je založen na kontrastu světla a stínů a velmi důležitou roli v tomto prostoru hrají barvy. Nová kolekce, kterou vytvořil Marcel Wanders pro italskou značku Poliform, především odráží jeho zájem o design nábytku a interiérové koncepty. Zasněte se a snadno ztratíte smysl pro proporce. Vstupte do světa eklektismu, který Poliform a Wanders pojali jako interpretaci mnoha životních stylů. „Dům snů“ je projekt, v němž Marcel Wanders představuje krásné (a nové) objekty a doplňky pro bydlení. Tato kolekce byla vystavena v rámci milánského veletrhu na Via Tortona 27. WWW.MYHOUSEOFDREAMS.IT

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!