Hypoteční trh se letos zatím propadá místní rozvoj. | E15.cz

Hypoteční trh se letos zatím propadá místní rozvoj.

Tuzemské banky poskytly v prvním pololetí meziročně o pětinu méně hypoték. Zatímco loni od ledna do června půjčily občanům 74,5 miliardy korun, letos to bylo 59,5 miliardy korun.

Vyplývá to z nejnovějších statistik ministerstva pro místní rozvoj.

Propad hypotečního trhu se tak prohloubil. V prvním čtvrtletí totiž trh meziročně poklesl o devět procent.

Pokles je podle odborníků důsledkem loňského extrémně velkého zájmu o hypotéky, který byl vyvolán očekávaným zvýšením daně z přidané hodnoty a růstem úrokových sazeb. Za celý loňský rok přitom finanční ústavy poskytly hypotéky za 142 miliard korun, tedy meziročně o 41 procent více. „Lidé, kteří v posledních letech uvažovali o financování svého bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru, zrealizovali svůj záměr před koncem roku 2007, především s ohledem na zvýšení DPH a očekávaný růst úrokových sazeb.

Proto se loňské extrémní základně, se kterou letos srovnáváme výsledky, lze jen těžko vyrovnat,“ uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jan Sadil.

#####Slábne poptávka po nových bytech

Přibližně ve stejném rozsahu, jako se propadly hypotéky, se za první pololetí propadla také poptávka po nových bytech. Ta je nyní podle realitní kanceláře Lexxus přibližně na úrovni roku 2005. Podle ředitele realitní marketingové firmy Rooney & Bennett Arnošta Hejduka pokles poptávky nastal především u levnějších bytů. Objem letos poskytnutých hypoték může podle Sadilova dřívějšího vyjádření ve srovnání s rokem 2007 v lepším případě pouze stagnovat. Přitom na počátku letošního roku ještě řada bankéřů odhadovala růst hypotečního trhu mezi 10 a 20 procenty.

Například Česká spořitelna za první pololetí zaznamenala propad nových obchodů téměř o více než polovinu na 11,67 miliardy korun.

Hypoteční bance, která je nově kvůli propadu u České spořitelny jedničkou na trhu, klesl objem nově poskytnutých hypoték o osm procent na 19,6 miliardy korun. Naopak Raiffeisenbank zaznamenala za letošních šest měsíců nárůst nových hypoték o více než pětinu na 12,4 miliardy korun.

#####Sadil předpokládá další pokles

Hypoteční trh za celý letošní rok podle odhadů generálního ředitele Hypoteční banky Jana Sadila zaznamená pokles, a to zhruba o desetinu. Pololetní pětinový propad trhu podle něj ukazuje, že letos by mohly banky poskytnout hypotéky za 125 až 130 miliard korun. Loni banky poskytly hypotéky za více než 140 miliard korun. Ještě na počátku letošního roku a na jaře hypoteční bankéři odhadovali, že trh letos poroste o 10 až 20 procent. „Náš odhad vychází ze znalostí vývoje trhu v předchozích letech a z vývoje v prvním pololetí letošního roku, kdy banky poskytly hypotéky za téměř 60 miliard korun,“ uvedl Sadil. Dodal, že jde spíše o optimistický odhad. Zároveň ovšem zdůraznil, že v samotném letošním červenci měla Hypoteční banka druhý nejúspěšnější měsíc za poslední rok a půl.

#####Důvody spíše psychologické

Podle generálního ředitele Komerční banky Laurenta Goutarda jsou důvody pro současný pokles hypotečního trhu vedle růstu sazeb a celkově velmi úspěšného loňského roku i psychologické. „Lidé kvůli zprávám z finančních trhů v současnosti hypotéky odkládají na pozdější dobu,“ uvedl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!