I druhá aukce nových bytů a domů vzbudila velký zájem kupujících | E15.cz

I druhá aukce nových bytů a domů vzbudila velký zájem kupujících

Historicky druhá aukce nových bytů a rodinných domů z developerských projektů proběhla minulý týden v Praze. Po prosincové aukci ji v prostorách Autoklubu ČR zopakovala aukční a realitní agentura GAVLAS a realitní kancelář Professionals. O 30 nemovitostí ze 13 různých projektů soupeřilo 56 zájemců a své vítěze našlo 24 nových bytů a rodinných domů.

Aukci samotné předcházely prohlídky nabízených bytů a domů. Nemovitosti si přišlo prohlédnout zhruba 160 lidí a webovou stránku aukce zhlédlo za dobu měsíční reklamní kampaně téměř 15.000 tisíc návštěvníků. Na aukci dorazilo a aukční jistinu složilo 56 potenciálních kupců, kteří o nabízené nemovitosti licitovali zhruba 4,5 hodiny. „S počtem účastníků jsme spokojeni, zájem lidí byl velký. Květnovou aukci nemá smysl srovnávat s prosincovou, neboť ta byla počtem účastníků zcela výjimečná – největší za 20letou historii aukcí a dražeb v Česku. Většina nemovitostí našla své vítěze. Zhruba v polovině případů prodávající akceptovali vítězné nabídky, přestože častokrát nedosahovaly stanovených limitních cen,“ vysvětluje Ivo Gavlas, majitel aukční agentury GAVLAS.

Aukce byla opět pořádána v režimu „reserve price“, tedy s limitní cenou. V tomto režimu je předem stanovena utajená limitní cena a pokud ji vítězná nabídka nepřevýší, tak má prodávající právo ji nepřijmout. Ale vítěz aukce může ještě prodávajícímu učinit návrh na cenu a ten se do 5 dnů rozhodne, zda nabídku přijme. „Na aukci jsme se setkali s několika připomínkami a dotazy účastníků, proč se nezačíná přímo na limitních cenách a proč se dosažení či nedosažení limitních cen nezveřejňuje. Vysvětlení je prosté. Na limitních cenách se nezačíná, protože by ztrácela smysl samotná podstata aukce „reserve price“. Navíc aukce ukazuje reálné tržní ceny, které mohou být nižší než nastavené limity podle představ prodávajících. A nikde není řečeno, že developer neprodá část bytů pod limitní cenou. Přesně to se stalo při minulé aukci a stalo se to i nyní. Pokud jde o zveřejňování limitních cen, tak to se nikde ve světě nedělá,“ uvádí dále Ivo Gavlas.

Vyvolávací ceny začínaly na 60% cen katalogových a ceny výsledné se v některých případech vyšplhaly až na 85-97% těch katalogových. „Potvrdilo se nám, že aukce „reserve price“ jako prodejní nástroj může dobře fungovat. Opět ukázala momentální reálné tržní ceny nemovitostí, které jsou lidé ochotni za nové byty platit a také, zda jsou prodávající ochotni za takové ceny prodávat. Výsledek je zároveň dokladem toho, že poptávka na realitním trhu pomalu roste,“ hodnotí aukci Tomáš Duda, ředitel realitní kanceláře Professionals.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!