I lyže chtějí skvělou péči | E15.cz

I lyže chtějí skvělou péči

Skiservisy čekají největší nápor po Vánocích. Lyže připraví do deseti dnů.

První sjezdovky hlásí start sezony. Lyžaři po půlroce vyndávají lyže ze sklepů a zjišťují škody, které nechalo na skluznici loňské sjíždění svahů. „Nejvíce lidí chodí po Vánocích, protože před svátky nemají na hory čas. Ale ti, kteří jezdí do ciziny, když máme v listopadu svátek, přinesou zodpovědně lyže už na konci října,“ má zkušenosti Pavel Chotěborský z BikePark Most. Češi podle něj servis spíše podceňují. „Přijdou většinou, až když skluznice připomíná šedý myší kožíšek, nebo mají hrany úplně kulaté,“ všiml si Chotěborský za pět let, kdy v Mostě servis lyžařům a snowboardistům nabízí.
Lidé do prodejny přicházejí nejprve pro radu, co jejich lyže potřebují. „Většinou je nutné nabrousit hranu, ošetřit skluznici a radíme jim také, aby si nechali seřídit vázání. To dospělí podceňují. Nechají si ho nastavit, když si pořídí novou výbavu,“ upozorňuje majitel.

Lyže chtějí hned

Zaměstnanci servisu už vědí, kdy lidé budou lyže či snowboardy nosit po Vánocích na ošetření. „Nejvíce jich přijde v pondělí po víkendovém lyžování. Středa je hluchá. Ve čtvrtek přijdou ti, kteří zjistí, že jedou o víkendu na hory a potřebují vše rychle zkontrolovat. Jenže mi do druhého dne seřizujeme pouze vázání,“ upozorňuje Chotěborský. Kvůli broušení hran a ošetření skluznice posílají servisy ze severu Čech lyže do Prahy. V případě BikePark Most na úpravu nejmodernějším strojem na světě Montana ze Švýcarska. „Upravují na něm lyže i snowboardy. Výhodou stroje je, že lyže zatíží stejnoměrně, a když brousí skluznici, udělá to do perfektní roviny,“ popisuje výhody mechanické úpravy Chotěborský.
Lidé ale ve většině případů lyže na úpravu neposílají tak často, jak je potřeba. „Myslí si, že to stačí třeba jednou za dva roky. Že častým broušením přicházejí o příliš velkou vrstvu skluznice. Opak je pravdou. Jak lyžují po hranách, lyže se prohýbá. Čím déle to nechají bez zbroušení, tím je oblouk větší a při narovnání skluznice se musí ubrousit víc hmoty,“ varuje lyžaře odborník.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!