I matky v nouzi napečou dětem cukroví | E15.cz

I matky v nouzi napečou dětem cukroví

Charita otevřela před měsícem pobočku v Jindřichově Hradci. Lidem pomáhá radou i dary.

Zůstala sama se třemi vnoučaty. Chce jim upéct vánoční cukroví, ale nemá na to peníze. Přišla proto do nové pobočky charity v Hradci, kde dostala zdarma mouku. „Děti už nemají mámu. Je to pro mě těžké,“ vysvětluje starší žena. Jméno prozradit nechce. Za svoji situaci se stydí.

„Setkáváme se s různými příběhy a jsme rádi, když můžeme konkrétně pomoct,“ říká vedoucí charity Klára Hesounová Měkutová.

Před Vánocemi zažívají krizi především matky samoživitelky. Chtějí péct cukroví a pořídit dětem dárky, ale nemají peníze. Největší pomoc potřebují podle Měkutové třeba ženy se dvěma malými dětmi, kvůli kterým nejdou do práce. Většinou nemají ani z čeho splácet své dluhy. V zoufalé situaci mohou požádat o pomoc pracovníky charity. „Nabízíme také sušené mléko, těstoviny a přesnídávky,“ popisuje Měkutová. Na každého člověka v nouzi může získat až dvacet kilo mouky a sedm kilo těstovin na rok.
Další, komu nabízejí pomoc, jsou nezaměstnaní. V charitě jim pomohou sepsat i životopis a projdou s nimi nabídky na internetu. „Mnohdy je právě vyplňování formulářů a psaní žádostí to nejobtížnější,“ vysvětluje Měkutová. Někdy pomáhá lidem také s telefonováním zaměstnavatelům. Děti díky charitě nepřijdou ani o Mikuláše. V hradeckém gymnáziu pro ně v neděli připravují besídku. Vedoucí už přemýšlela  o vaření vánočního oběda.

Pomoci může ale každý. Třeba tím, že věnuje organizaci zachovalé oblečení. „I já jsem nabídla něco po svých dětech a snažím se sehnat další,“ dodává Měkutová.

Věci, které v charitě vydávají, jsou z evropského skladu humanitární pomoci a dostane je ten, kdo přijde s občanským průkazem.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!