Industriální stopy připomenou zaniklé areály | E15.cz

Industriální stopy připomenou zaniklé areály

Ne opuštěné továrny a chátrající objekty, ale nesporné ukázky jedinečného stavitelství a estetické hodnoty – nikoli problémy, ale výzvy. Tak by se dal shrnout pohled pořadatelů 5. mezinárodního bienále Industriální stopy, jež proběhne od září do října (a v některých případech i v listopadu) na četných místech České republiky.

Ne opuštěné továrny a chátrající objekty, ale nesporné ukázky jedinečného stavitelství a estetické hodnoty – nikoli problémy, ale výzvy. Tak by se dal shrnout pohled pořadatelů 5. mezinárodního bienále Industriální stopy, jež proběhne od září do října (a v některých případech i v listopadu) na četných místech České republiky.

„Letos bychom se chtěli zaměřit na konkrétní příklady ceny industriální architektury a ukázky možností využití těchto objektů, které neuvěřitelnou rychlostí nadále mizí před očima,“ vysvětluje Svatopluk Zídek z Kolegia pro technické památky, jeden z průkopníků ochrany tuzemské průmyslové architektury. Přetrvávající trend likvidace obrovské části historie zdokumentuje i připravovaná výstava „Co jsme si zbourali…“, která je jednou z hlavních částí programu v Praze.

„Jejím prostřednictvím připomeneme architekturu zaniklých a nenávratně ztracených staveb a areálů průmyslového dědictví, zbořených v uplynulých deseti letech na území České republiky,“ doplňuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT (VCPD), jež je společně s Kolegiem pro technické památky ČKAIT & ČSSI a ve spolupráci s Národním památkovým ústavem zakladatelem a úspěšným pořadatelem bienále.

#####Bienále letos navštíví rekordní počet měst

Organizátorům se do v pořadí již pátého bienále podařilo zapojit rekordní počet spolupořadatelů na různých místech republiky. Industriální stopy tak během září, října a listopadu zavedou účastníky do desítky měst, mezi kterými nebudou chybět Praha, Kladno či Ostrava, ale nově také Brno, Liberec, Jablonec nad Nisou, Plzeň, Žatec či Zlín. Součástí bienále Industriální stopy bude ve dnech 9. a 10. října 2009 rovněž dvoudenní odborná mezinárodní konference s názvem „Průmyslové dědictví: ve vzduchoprázdnu mezi profesionály a amatéry“, která se uskuteční v hlavním centru bienále, ve Staré kanalizační čistírně v Praze-Bubenči. Konference je letos pořádána za výrazné spolupráce s organizací British Council. Účastníci se zaměří na citlivé téma spolupráce profesionálních odborných institucí a dobrovolných nadšenců a občanských sdružení pro uchovávání industriálních památek a jejich dalším využití.

#####Bohatý doprovodný program

Řada měst zapojených do letošního bienále nabídne bohatý doprovodný program. Například pražská Stará kanalizační čistírna bude místem další z plánovaných exhibicí INDUSTRIALife, která je částí výstupu stejnojmenného projektu majícího za úkol zachytit fenomén života v postprůmyslových regionech. Technické muzeum v Brně uspořádá 19. a 20. září ve Staré Adamově huti Experimentální tavby železa. Naopak severní Čechy jsou známé svou sklářskou tradicí a další z připravovaných doprovodných akcí bienále, Slavnosti sklářského řemesla – Sklářské městečko, prezentuje a podporuje tuto světoznámou českou produkci. Detailní program bienále Industriální stopy je k dispozici na www.industrialnistopy.cz

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!