Industriální stopy v roce 2011 začínají v Kostelci nad Černými lesy | E15.cz

Industriální stopy v roce 2011 začínají v Kostelci nad Černými lesy

V roce 2011 probíhá v pořadí již šesté Bienále Industriální stopy, s vyústěním v měsíci říjnu. Ještě více než v předchozích letech se zaměří především na možnosti nového využití industriálního dědictví jako součásti národní a kulturní identity. Nabídne unikátní příležitost sledovat proměnu industriálních stop nejen v Praze, ale i v dalších oblastech České republiky, spjatých s mizející průmyslovou érou, například v Ostravě, Kladně, Liberci, Žatci, Plzni, Ústí nad Labem a dalších. Letošní rok Industriálních stop otevírá série akcí v Kostelci nad Černými lesy.

Počínaje lednem 2011 se ve zdejším pivovarském areálu s měsíčním odstupem uskuteční hned tři celodenní setkání, doprovozená výstavami a publikacemi, se zaměřením na průmyslové dědictví a technické památky (především pivovary), s akcentem na region Podlipanska. Cyklus setkání a exkurzí nazvaný Jak jsem potkal fabriku pořádají Černokostelecký pivovarský archiv a muzeum s MAS Podlipansko. Projekt seznámí veřejnost s vybranými průmyslovými a technickými památkami, s jejich významem v kontextu historickém, ekonomickém, technologickém i architektonickém. „Hlavním tématem nadcházejícího roku Industriálních stop je ´Architektura konverzí - balancování mezi záchranou, tvůrčí intervencí a destrukcí´, to bude také název říjnové konference. Chceme především představit vybrané příklady konverzí, nového či jiného, a mnohdy nezvyklého, využití průmyslového dědictví v České republice, ale také upozornit na současné trendy a realizace nového využití industriálních objektů v evropských zemích,“ přibližuje Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT (zkráceně VCPD), které je společně s Kolegiem pro technické památky ČKAIT & ČSSI a Národním památkovým ústavem zakladatelem a úspěšným pořadatelem Bienále Industriální stopy.

Kostelec nad Černými lesy bude v prvním kvartálu roku 2011 hostit hned tři akce spadající pod Bienále Industriální stopy 2011. 14. ledna se uskuteční přednáškový den na téma Co jsme si zbořili, spojený se stejnojmennou výstavou. 18. února naváže Co se podařilo revitalizovat a celý cyklus uzavře 18. března přednáškový den zaměřený na technické památky Podlipanska. Každý přednáškový den se skládá z jedné exkurze a šestnácti zasvěcených příspěvků. Součástí každého přednáškového bloku bude také nově vzniklá stálá expozice na dané téma umístěná v pivovarském muzeu v Kostelci nad Černými lesy, kde také bude každý přednáškový den ukončen diskuzí.

Industriální stopy sdružují desítky výstavních a divadelních akcí, odborných symposií a konferencí, společenských večerů, kde se setkávají investoři s vlastníky objektů, architekti s památkáři, vysokoškolští pedagogové s úředníky státní správy i samosprávy. K dalším akcím 6. Bienále, které naváží v polovině letošního roku, bude patřit namátkou výstava Vojtěšská huť ve studentských projektech. Od 23. června do 11. září bude v Zámecké galerii v Kladně vystavena desítka projektů studentů vysokých škol, zabývajících se problematikou místní Vojtěšské huti / Huti Koněv. „Bez svazujících předsudků, neomezováni zájmy lobbistických skupin ani úředními pravidly, věnují se mladí autoři ve svých projektech území opuštěného průmyslového areálu ať již z urbanistického nadhledu, v detailu či s konceptuální nadsázkou,“ přibližuje Benjamin Fragner.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!