Inekon postaví ve Vietnamu cementárnu za takřka tři miliardy korun | E15.cz

Inekon postaví ve Vietnamu cementárnu za takřka tři miliardy korun

Společnost Inekon Group postaví ve Vietnamu novou cementárnu v hodnotě bezmála tří miliard korun. Stavba cementárny Phu Son bude zahájena příští rok v lednu a trvat má dva roky.

Investorem cementárny, jejíž roční výrobní kapacita bude 1 089 000 tun slínku, je vietnamská společnost Phu Son Cement. Stavba je financována pomocí úvěru od PPF banky, který pojistila Exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP. Na dodávkách pro cementárnu Phu Son se bude podílet několik českých firem. Například společnost PSP Engineering Přerov dodá pece a mlýny. Elektrozařízení a elektroniku vyrobí firma Siemens Engineering a subdodavatelem stavební části je zlínská společnost PSG International. Vedení společnosti Inekon Group přepokládá, že díky této zakázce firma příští rok ve srovnání s letošním rokem ztrojnásobí obrat na téměř dvě miliardy korun. Zakázka má také výrazně snížit deficit obchodní bilance České republiky s Vietnamem. Společnost Phu Son Cement investici do nové cementárny zdůvodnilo tím, že Vietnam nyní kvůli stavbě silnic, bytů a letišť má vysokou spotřebu cementu a velké množství této stavební hmoty musí dovážet ze zahraničí, zejména z Thajska. Předseda představenstva a generální ředitel Inekon Group Josef Hušek uvedl, že smlouva o výstavbě cementárny byla uzavřena již v roce 2006. „Realizaci zakázky oddálil nástup hospodářské krize, která měla vliv na vznik hypoteční krize ve Vietnamu. V jejím důsledku poklesly tržní ceny nemovitostí, jimiž investor ručí bankám, a banky si vyžádaly dozajištění bonity investory,“ podotkl.

Společnost Inekon Group nyní podle Huška v Asii jedná o zakázkách v hodnotě bezmála 700 milionů eur (17,6 miliardy korun). Podepsán je například kontrakt na stavbu cementárny v Egyptě, jehož hodnota činí 185 milionů eur. Kvůli hospodářské krizi ale projekt nabral zpoždění. Zároveň Inekon Group jedná o výstavbě cementáren v Sýrii a Maroku. „V současné době řešíme také kontrakt na modernizaci lokomotiv v Sýrii a máme rozpracován kontrakt na dodávku tramvají pro Manilu ve výši zhruba 200 milionů eur, což je pokračování českých dodávek z 90. let,“ podotkl Hušek. Inekon Group je ryze soukromou českou společností, která byla založena v roce 1990. Vedle výroby a dodávek kolejových vozidel a tratí vyváží Inekon Group investiční celky, například elektrárny, cementárny či čističky odpadních vod.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!