Inspiraci hledejme v zahraničí | E15.cz

Inspiraci hledejme v zahraničí

Zvyšování kvality bydlení různorodou nabídkou, hledání nových možností a inspirace vyspělým světem. To jsou některá kritéria, která by měla být vlastní každému developerovi. Tvrdí to Martin Louda, ředitel společnosti SIDI Czech Republic.

Jak byste hodnotil kvalitu nového bydlení u nás?

Myslím si, že v posledních pěti letech se kvalita dokončených bytových projektů znatelně zlepšila. Částečně to odráží také kupní sílu v jednotlivých regionech. Vývoj a současnou kvalitu nového bydlení v Čechách hodnotím jako pozitivní krok vpřed.

Popíráte tedy kritiku nízké kvality některých developerských projektů?

Nikoli. Musím bohužel souhlasit s tím, že někteří developeři kvalitu svých projektů naprosto nezvládli. Podle mého soukromého názoru je to ale zapříčiněno spíše nedostatkem zkušeností a teprve potom snahou ušetřit.

Na co by si měli dávat zákazníci největší pozor?

Je toho určitě mnoho. Na prvním místě zůstává podle mých odhadů kvalitní řemeslné zpracování (obklady, podlahy, osazení dveří), dále je to nebezpečí zatékání do bytů v posledních podlažích či vlhkost u přízemních bytů. Na druhou stranu, mikrotrhliny v omítce nepovažuji do dvou let po kolaudaci za nějak zvlášť závažný problém.

V oblasti smluv se situace zlepšila? Zákazníci neměli často možnost se bránit proti nekvalitně odvedené práci.

V současné době se prodává více než 90 procent bytů dokončených, klient si může pečlivě a v klidu prohlédnout, co vlastně kupuje a případné nedodělky řešit ještě před podpisem smlouvy. Reklamace jsou – a i nadále budou – ošetřeny v každém bytovém projektu. Smluvní ochrana je sice důležitá věc, ale myslím si, že důležitější je mít spokojené klienty i po předání bytu. Je-li klient nového bytového projektu spokojen, nakupuje u stejného zdroje i nadále.

Měla podle vás krize vliv na selekci developerů. Zůstali opravdu jenom ti nejlepší?

Dovolím si tvrdit, že ano. Podle mého názoru zůstali jenom ti, kteří dělají dobré projekty. I nadále zůstává v popředí profesionalita a obchodní intuice při hledání dobré lokality, vítězí výběr přívětivé architektury, dohled na kvalitu provedení projektu, správný odhad poptávky i cílové skupiny, kvalitní dispozice bytu a stanovení přiměřených standardů pro bydlení v daném regionu. Dalším důvodem pro mé optimistické tvrzení je odliv příležitostných investorů do rezidenčního developmentu.

Jaké máte zkušenosti s obnovitelnými zdroji energie, s nízkoenergetickými či pasivními domy?

V současné době se zabýváme studií možnosti využití obnovitelných zdrojů v některém z našich dalších projektů. Vzhledem k tomu, že se naše společnost zabývá výstavbou bytových domů, je otázka možnosti využití obnovitelných zdrojů složitější. Nejdůležitějším faktorem při výstavbě tohoto druhu bydlení je najít vhodnou lokalitu, která bude v dobré dostupnosti, a přesto odpovídá všem požadavkům na technické provedení.

Určitě i v budoucnu budou existovat všechny doposud známé formy bydlení. Nicméně si myslím, že forma nájemního bydlení je u nás stále podceňována. Lidé se budou vlivem globalizace častěji stěhovat, budou tedy plně využívat nájemní bydlení. Také asi nebude žádnou velkou raritou vlastnit byt v Praze, u moře ve Španělsku nebo v Indonézii, stejně tak jako na horách, třeba v Alpách, se záměrem volné rezidence pronajímat.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!