Inspiruje mě i atmosféra filmu | E15.cz

Inspiruje mě i atmosféra filmu

Mezi studenty pražské Akademie výtvarných umění se úspěšně prosadil malíř Jakub Tytykalo z Břeclavi.

Šestadvacetiletý Jakub Tytykalo patří mezi nadějné umělce z Břeclavi. Studuje v prestižním grafickém ateliéru Jiřího Lindovského na Akademii výtvarných umění v Praze, ale malbě a kresbě se věnuje už od dětství. Teprve na střední škole ale začal vstřebávat různé výtvarné vlivy. „Začal jsem si tam podvědomě vytvářet svůj výtvarný styl,“ říká umělec.

Dokážete jej popsat? Nejblíže se asi dostanu, když to vyjádřím jako expresivně pojaté pohádkové výjevy. Snažím se je uspořádávat surrealisticky. Do mých obrazů se dostává všechno, co je pro mě v současné době po výtvarné stránce nejdůležitější. Nepracuji moc se skicami. Spíš maluji intuitivně. Snažím se, aby na obraze vznikl otevřený prostor. Volně ho utvářím a doplňuji, dokud nemám pocit, že funguje tak, jak má.

Jakou technikou a s jakými materiály pracujete? Teď pracuji nejvíce s akrylem. Umožňuje mi to pracovat rychle, protože velmi rychle schne. Věnuji se i kresbě uhlem, a to hlavně studiím portrétu nebo aktu.

Co vás inspiruje? Může to být třeba konkrétní zážitek nebo určitá atmosféra, která ve mně zůstala po zhlédnutí nějakého filmu. Nebo to může být nějaká událost, která mě zasáhla tak, že si ji chci na obraze zaznamenat. Mohou to být i nějaké zajímavé detaily, které vidím někde ve městě nebo v krajině.

Kde jste už vystavoval? Menší výstava nedávno skončila v břeclavském klubu Piksla. Několik obrazů jsem vystavoval na jedné multimediální akci na Ovčárně u Sedlece u Mikulova. Vystavoval jsem i v Praze. A po delším období klidu mám teď už dost připravených věcí na větší výstavu.

Máte v hlavě nějaký projekt, kterému byste se v budoucnu rád věnoval? Ano. Chtěl bych udělat jeden prostorový objekt, který bude blikat, točit se a hrát. Měla by to být taková oslava života, ten mě inspiruje nejvíc.

Co dalšího kromě malby vás zajímá? Po výtvarné stránce asi modelování. Nedávno jsem si zkusil udělat barevnou plastiku. Hodně mě to bavilo a asi v tom budu pokračovat. Zajímá mě také kontakt různých médií, například spojení projekce a objektu. Pomocí hudby nebo zvuků můžu vizuální dojem ještě podtrhnout.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!