Investice do komerčních nemovitostí loni klesaly | E15.cz

Investice do komerčních nemovitostí loni klesaly

Objem investic do tuzemských kanceláří, obchodních center, hotelů a skladů loni klesl na přibližně 850 milionů eur (asi 22,2 miliardy korun).

Objem investic do tuzemských kanceláří, obchodních center, hotelů a skladů loni klesl na přibližně 850 milionů eur (asi 22,2 miliardy korun). Meziročně to znamená pokles zhruba o 63 procent. Uvedla to mezinárodní poradenská společnost Cushman & Wakefield.

Téměř 90 procent veškerého objemu investic bylo přitom realizováno ještě před pádem společnosti Lehman Brothers a před uzavřením řady německých otevřených investičních fondů v průběhu září 2008, stojí v tiskové zprávě této společnosti. V regionu střední Evropy se v roce 2008 investice do komerčních nemovitostí pohybovaly kolem tří miliard eur. Podle Cushman & Wakefield to představuje jen 50 procent obvyklých objemů obchodování. Téměř 58 procent investic směřovalo ve střední Evropě do kancelářských budov. Do obchodních center šlo 25 procent investic, do průmyslových nemovitostí pak 17 procent. Více než 60 procent investic uskutečnily fondy se sídlem v Německu.

#####Přijde nový typ investorů

#####DTZ hlásí investice za miliardu eur

Podle další z poradenských firem DTZ dosáhl loni na českém trhu celkový objem investičních transakcí 1,062 miliardy eur (tedy přibližně 28,6 miliardy korun). I DTZ ale hlásí zhruba 60procentní meziroční pokles. V loňském roce měly největší podíl na prodaných komerčních nemovitostech kanceláře (62 procent), následovány retailem (18 procent) a multifunkčními objekty (15 procent). „Ačkoli se investiční aktivita meziročně výrazně snížila, český investiční trh je nadále jedním z nejlikvidnějších ve střední a východní Evropě,“ hodnotí čerstvé výsledky českého investičního trhu Martijn Kanters, vedoucí oddělení Consulting & Research v DTZ.

#####Němečtí investoři

Mezi investory dominovaly se 43procentním podílem německé společnosti. Mezi nejaktivnější skupiny patřily DEGI, SEB anebo GLL. Vysoký podíl (24 procent) měli i čeští investoři, následováni britskými společnostmi (12 procent). Nejvyšší výnosová míra se během roku 2008 zvyšovala o přibližně 1,25 až 1,75 procentního bodu. V současnosti dosahuje nad osm procent pro průmyslové/ logistické nemovitosti a pod sedm procent pro kanceláře a obchodní plochy, což jsou výrazně vyšší výnosové míry než na sklonku roku 2007, kdy je stlačovala přemíra poptávky. Výnosová míra má stoupat i v letošním roce. Nejvýrazněji by se tak mohlo stát u logistických nemovitostí a hal pro lehkou výrobu. Důvodem je stagnace průmyslového odvětví. DTZ odhaduje méně výrazný růst nejvyšší výnosové míry v případě kancelářských a maloobchodních nemovitostí. „Víme o velkém množství silných českých kapitálových společností, které zvažují nákupy tuzemských komerčních nemovitostí. Jejich aktivitu očekáváme především v druhé polovině letošního roku,“ dodal Martijn Kanters.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!