Investice do výzkumu a vývoje nahrazují výrobu | E15.cz

Investice do výzkumu a vývoje nahrazují výrobu

Česká republika získala prostřednictvím agentury CzechInvest v prvním pololetí letošního roku 124 nových investic za bezmála 20 miliard korun. Přes 65 procent z nich přitom míří do výzkumu a vývoje nebo do služeb.

„Je to poprvé, kdy investice do výzkumu a vývoje nebo služeb tvoří většinu námi přilákaných projektů. A to je jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech,“ říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Noví investoři plánují vytvořit 9669 nových pracovních míst, ze kterých bude 34 procent patřit vysokoškolsky vzdělaným odborníkům.

Největší počet nových investic připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. S přispěním agentury CzechInvest vzniká 16 programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2561 odborníků.

Až na druhém místě jsou s 13 investicemi výrobci automobilů a jejich součástek, třináct společností se také bude věnovat výzkumu a vývoji ve strojírenství. „Zatímco v minulosti tradičně patřil největší počet projektů investorům z automobilového průmyslu, dnes dosahují srovnatelného významu společnosti zabývající se informačními technologiemi,“ dodává Rudyšarová.

Nejúspěšnějším regionem v lákání IT investic je Jihomoravský kraj, který i v letošním prvním pololetí díky koncentraci technických škol a talentovaných specialistů přilákal největší počet vývojářů softwaru, a to přesně šest firem.

V loňském roce CzechInvest v prvním pololetí zprostředkoval 83 investic s projekty v hodnotě 49 miliard korun, ve kterých vznikne 17 780 nových pracovních míst. Zatímco vloni tvořily 98 procent všech projektů investice do výroby, letos jejich podíl klesl na pouhých 35 procent. Zbylé dvě třetiny patří výzkumu a vývoji nebo službám. „Srovnání se stejným obdobím minulého roku tedy ukazuje, že se nám daří lákat větší počty projektů, které jsou méně náročné na manuální práci,“ shrnuje Rudyšarová.

Jádro nových investic dnes tvoří spíše menší sofistikované projekty, které nevyžadují rozsáhlé investice, ale spoléhají především na schopnosti a znalosti svých zaměstnanců. Nízký podíl investic do výzkumu, vývoje nebo služeb v prvním pololetí minulého roku podle Rudyšarové způsobilo především to, že jednotlivé společnosti čekaly s představením svých projektů na znovuotevření Rámcového programu pro podporu technologických center a center strategických služeb. V letošním roce naopak mohli investoři čerpat podporu jak z tohoto rámcového programu, tak z prostředků Evropské unie, konkrétně z Operačního programu Podnikání a inovace a jeho programu Potenciál vyhlašovaného ministerstvem průmyslu a obchodu.

#####Češi jsou nejaktivnější

České podniky připravily jen v prvním pololetí letošního roku 78 nových investičních projektů za bezmála 5,5 miliardy korun. Navíc výrazně sázejí na vysokoškoláky, plných 46 procent ze čtyř tisíc nových pracovních míst v českých projektech bude patřit právě jim. Na druhém místě v počtu nových investic jsou pak s výrazným odstupem společnosti z Německa s 12 projekty, pomyslná třetí příčka patří zemím Beneluxu s osmi investicemi.

„Projekty připravené přímo domácími podnikateli tak tvoří většinu jak v celkovém počtu investic, tak v objemu vložených financí i v počtu nově vytvořených pracovních míst,“ upozorňuje Rudyšarová. Nejvyšší počet nových investičních projektů, přesně 21, přilákala jižní Morava. Do Moravskoslezského kraje pak míří nejvíc peněz i největší počet vznikajících pracovních míst. Kraj přilákal 19 investic v celkové hodnotě 5,3 miliardy korun, ve kterých najde zaměstnání 2398 lidí. Pro investice do výzkumu a vývoje jsou nejatraktivnější střední Čechy s dvanácti projekty a Jihomoravský kraj s desítkou nových technologických center.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!