Investice v podobě koupě bytu je výhodná | E15.cz

Investice v podobě koupě bytu je výhodná

Finanční krize silně otřásla i trhem s realitami, na němž se čekal prudký propad zájmu o koupi nemovitostí. Nic takového se však na nyní neodehrává, jde-li o drobné investory.

Ti mají o byty, zvláště ve větších aglomeracích, stále zájem a očekává se dokonce jeho další nárůst. Investice do nemovitostí se totiž ukazuje být jednou z nejjistějších a stále nejméně rizikových možností, jak zajistit či dokonce zhodnotit své úspory. Stagnaci zájmu o nákup nemovitostí jako způsob vhodné investice zaznamenali prodejci realit v první polovině loňského roku. „Ve chvíli, kdy investoři, a to jak velcí, tak drobní, vycítili, že se propad cen zastavil, a ani přes různé prognózy dalšího poklesu k většímu snížení cen nedojde, se ve většině případů vrátili ke svým investičním záměrům,“ vysvětluje Josef Šinágl, generální ředitel společnosti MEXX Reality.

#####Byt pro vlastní užívání i jako investice

Trh s realitami se dá z hlediska kupujících „jednotlivců“ obecně rozdělit na dvě části. „První skupina kupuje byt k vlastnímu užívání, druhá jej pořizuje jako dlouhodobou investici. Zatímco první skupiny se finanční krize, zejména po zpřísnění podmínek pro dosažení hypotečního či jiného způsobu financování, dotkla výrazně, zájem kupujících z řad zájemců o investici se v druhé polovině loňského roku opět zvýšil téměř až na úroveň čísel z roku 2008,“ uvádí ze statistik společnosti Šinágl.

Parametrů pro koupi bytu coby investici existuje řada. V případě dlouhodobé investice je největší zájem o byty menší a střední velikosti v cenových relacích od dvou do tří milionů korun. „Je to zejména proto, že investoři počítají s následným pronájmem těchto bytů a při dnešním trendu se větší a dražší byty pronajímají hůře. Oblíbené jsou zejména domy situované v centru a jeho okolí, případně v okrajových lokalitách v dosahu zeleně, s dobrou občanskou vybaveností a dopravní dostupností,“ dodává Josef Šinágl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!