Investiční aktivity stagnují, čeká se obrat | E15.cz

Investiční aktivity stagnují, čeká se obrat

Dopady celosvětové finanční krize plně dopadly i na Českou republiku. Nejvíce postižené jsou mimo automobilového také stavební a realitní průmysl. Za 1. čtvrtletí letošního roku v České republice změnily majitele jen pouhé dvě komerční nemovitosti - kancelářské centrum Jungmannova Plaza v Praze a Hotel Atom v Ostravě. Podle aktuální studie poradenské společnosti DTZ jde o rekordně nízkou aktivitu.

V porovnání s posledním kvartálem roku 2008 jde o pokles investiční aktivity tohoto segmentu o 63 procent. I přes negativní náladu investorů se však objevují stále častěji pozitivní zprávy. „Navzdory těmto číslům odhadujeme, že investiční trh letos skončí s celkovým objemem kolem 500 milionů eur. Pozorujeme, že někteří investoři monitorují příležitosti a je pouze otázkou času, kdy se setká jejich očekávání cenové úrovně s nabídkou ze strany prodávajících,“ konstatuje vedoucí oddělení Consulting & Research společnosti DTZ Martijn Kanters. Pozitivní signály o lepšícím se stavu realitního byznysu ovšem začínají přicházet z Evropy.

#####Optimismus se začíná šířit

Optimismus naposledy přinesla do řad developerských firem studie European Quarterly, kterou čtvrtletně zveřejňuje mezinárodní poradenská společnost DTZ. Podle analytiků DTZ to lze pozorovat na investičním trhu alespoň ve dvou evropských metropolích - v Londýně a Paříži, které začaly díky zvyšujícím se výnosům zajímat investory s dostatečnou likviditou. Přesto analytici varují: meziroční bilance pořád ukazuje na pokračující propad objemu investičních transakcí. „Ačkoli výnosy dále porostou, hodnota nemovitostí bude v průběhu let 2009 a 2010 nadále klesat,“ píše se v čerstvé studii DTZ European Quarterly. Tržní hodnota nemovitostí se prý začíná přibližovat přiměřené úrovni a znamená příležitost pro investory ochotné zužitkovat své disponibilní prostředky.

#####Čechy nebo Evropa, jedno jest

Ze srovnání příčin propadu realitního trhu v západní Evropě a zemí středoevropského regionu ale vycházejí, alespoň podle zpráv společnosti DTZ, identické příčiny. Studie propadu českého trhu jasně pojmenovává důvody poklesu investiční aktivity. Na prvním místě je daleko dražší financování a složitější přístup investorů k bankovním úvěrům, kdy banky poskytují spolufinancování do výše 40 až 60 procent investované částky a jejich úrokové sazby se pohybují mezi 250 až 400 bazickými body (bps) nad PRIBOR. Na druhém místě je vyčkávání řady investorů z důvodu poklesu hodnoty nemovitostí. Přímým důsledkem prvně jmenovaného faktoru je, že banky preferují menší půjčky v hodnotě 20 až 40 milionů eur, a pro větší transakce pak bude potřeba syndikátní půjčka.

#####Cizinci míří do centra Prahy

Mezinárodní investoři se zaměřují zejména na nejkvalitnější nemovitosti v centru Prahy, kde je ovšem pouze limitovaná nabídka, zatímco domácí fondy zvažují své investice mimo centrum Prahy, na tzv. sekundárních trzích, kde lze dosáhnout i velmi zajímavých výnosů. Yieldy se v prvním čtvrtletí pohybovaly u nejkvalitnějších průmyslových nemovitostí až nad úrovní devíti procent, u kancelářských budov a maloobchodu činily sedm procent. V každém případě jde o meziroční nárůst o 200 bps, tedy přibližně na úroveň let 2004/2005. „To zřejmě stojí za mnohem vyšší aktivitou řady nových, nezřídka českých investorů disponujících dostatkem finančních prostředků. Ti získávají konkurenční výhodu nad investory využívajícími dluhové financování. Tradiční investoři zůstávají u prvotřídních nemovitostí, s kvalitními nájemními smlouvami, často v centru Prahy,“ uzavírá Martijn Kanters.

#####Česká republika má dobrou pozici

Výše dluhu ve vztahu k HDP tvoří v České republice méně než 50 procent, zatímco v EU15 byl ke konci roku 2007 tento poměr 114 procent. Uvedené hodnoty demonstrují, že ačkoli není Česká republika vůči důsledkům globální krize zcela imunní, má velmi dobrou pozici, aby mohla úspěšně čelit výzvám následujících let. Platí však, že s větším množstvím případů platební neschopnosti firem v důsledku zhoršujících se globálních ekonomických podmínek bude častěji docházet k nuceným prodejům zastavených nemovitostí. Banky budou v mnoha podobných případech ochotny s vidinou rychlého získání hotovosti nabídnout takový majetek za nižší ceny, než je jeho tržní hodnota. Pro oportunistické fondy budou podobné případy znamenat velkou příležitost.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!