Investiční aktivity v Evropě klesají | E15.cz

Investiční aktivity v Evropě klesají

Za první pololetí roku 2008 klesly investiční aktivity meziročně o 44 procent. Díky špatné situaci na trhu s úvěry jde o nejnižší úroveň od roku 2003.

Velká Británie, Německo a Francie, které měly v minulosti dominantní postavení s přibližně dvěma třetinami celkového objemu transakcí, se tentokrát podílely na celkové aktivitě jen o něco málo více než z poloviny, neboť jejich objemy klesly v prvním pololetí na 35 miliard eur (meziroční pokles o 60 procent). Velká Británie zaznamenala ve druhém čtvrtletí roku transakce v objemu přibližně osm miliard eur, přičemž v prvním čtvrtletí roku 2008 bylo dosaženo objemu ve výši devět miliard eur.

„Přetrvávající omezená likvidita na dluhových trzích omezí počet velkých transakcí a větších portfolií. V důsledku toho očekáváme, že celkové objemy v roce 2008 budou o přibližně 45 procent nižší, než byl loňský celkový objem ve výši 244 miliard eur. Přesto vznikají po celém regionu různou rychlostí specifické příležitosti ke koupi, a to v důsledku akceptování vyvíjejících se tržních podmínek,“ říká ředitel divize European Capital Markets ve společnosti Jones Lang LaSalle Tony Horrell. I když tyto příležitosti dosud nejsou všude, pramení z potřeby investorů refinancovat nebo rekapitalizovat majetky vzhledem ke stavu finančního prostředí. Některé menší trhy, například Belgie, Finsko, Nizozemsko, Španělsko a Švédsko, se ukázaly být odolnější a následkem celé řady významných portfoliových a firemních transakcí se jejich podíl na trhu zvýšil. Podobně se drží také trhy ve střední a východní Evropě a celkový objem investic za první polovinu roku 2008 dosáhl čtyři miliardy eur, zejména s podporou přetrvávající síly ruského trhu.

#####Daří se příhraničním investicím

Přibližně 60 procent celkové aktivity za polovinu roku tvoří příhraniční investice. To je plně v souladu s trendem posledních let. Je tomu tak navzdory důkazům o nárůstu domácího obchodování na některých trzích, zejména v Belgii, Nizozemsku a Švédsku, u nichž podíl přeshraničních transakcí klesl na méně než 50 procent celkového objemu transakcí. Přestože se bankovní sektor nadále vyznačuje značným nedostatkem likvidity (což vytlačilo na vedlejší kolej mnohé investory a způsobilo, že bylo uskutečněno méně velkých transakcí, a vedlo také k posunu směrem k prodejům jednotlivých nemovitostí), stále je zde značný objem kapitálu, který je uplatňován na všech evropských trzích. Otevřené a uzavřené německé fondy investovaly v tomto roce v Londýně více než 600 milionů eur a aktivně vyjednávají další transakce i na dalších evropských trzích. Působí zde také investoři z Blízkého východu, kteří nemají nouzi o hotovost a zaměřují se zejména na transakce na úrovni celých subjektů spíše než na selektivní transakce, jejichž předmětem je jednotlivá nemovitost.

#####Výnosy klesají ve všech segmentech

„Vzhledem k tomu, že dopad finanční krize postupně proniká do reálné ekonomiky a nadále oslabuje důvěru, očekáváme, že ve druhé polovině roku uvidíme jasnější důkaz o slábnoucích trzích s nemovitostmi určenými k pronájmu, neboť pod tlakem jsou samotné základy trhu, míní Nigel Roberts, předseda divize European Research ve společnosti Jones Lang LaSalle.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!