Investoři hledají hlavně nájemní haly | E15.cz

Investoři hledají hlavně nájemní haly

V České republice razantně stoupá zájem o haly připravené k pronájmu investorům. Oproti roku 2007 narostl počet poptávek po těchto prostorech do konce září 2008 o šest procent.

Nájemní haly tak hledá už 43 procent nových investorů. Přesně polovina společností chce pro své podnikání v České republice koupit připravené pozemky v průmyslových zónách. Vyplývá to ze statistik poptávky po podnikatelských nemovitostech agentury CzechInvest. „Stoupající podíl nájemních hal na celkovém počtu poptávek po nemovitostech pro podnikání je další ukázkou sbližování naší ekonomiky se starými členskými zeměmi EU, kde naprostá většina nových investic míří právě do nájemních prostor,“ dodává Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. Podle jejích slov do České republiky míří stále větší počet relativně menších, ovšem technologicky náročných investic, které právě nájemních prostor dokonale využijí – potřebují začít podnikat co nejrychleji a navíc je nájem oproti stavbě vlastní budovy často cenově výhodnější. Kromě toho prý anglosaské finanční zásady říkají, že ve výkazech o hospodaření podniku jsou mnohem přijatelnější náklady na měsíční nájem než stavba nové budovy.

#####Menší zájem o brownfieldy

Pouze sedm procent investorů chce svůj nový podnik v České republice založit na území regenerovaného brownfieldu. „Proto je nutné brownfiedy aktivně nabízet, ukazovat jejich výhody a nevýhody a maximálně podporovat oživování takových území,“ dodává Rudyšarová. Agentura CzechInvest proto loni uspořádala cyklus setkání, seminářů a přednášek ve všech krajích České republiky, na kterých potenciálním investorům, majitelům brownfieldů nebo zástupcům státní správy a samosprávy i široké veřejnosti ukazovala, kde dotace získat a na co se při regeneraci zaměřit. „Kromě toho byly tématem i možnosti oživení přímo konkrétních lokalit. Pomáhá nám k tomu naše zcela nová Národní databáze brownfieldů, která je volně dostupná každému na adrese www.brownfieldy. cz. Obsahuje detailní popis mnoha desítek opuštěných lokalit. I když vznikla teprve na začátku roku, už dnes podrobně mapuje přes tři stovky areálů,“ zdůrazňuje Rudyšarová.

#####Nejžádanější je Morava

Statistiky poptávek po podnikatelských nemovitostech také ukazují, že největší zájem mají investoři stále o Ústecký a Moravskoslezský kraj, tedy o regiony s nejvyšší nezaměstnaností v České republice. Na třetí místo se v loňském prvním pololetí vyšvihl Středočeský kraj, který vystřídal tentokrát čtvrtou jižní Moravu. Mírně klesl zájem o velké plochy. A to jak pozemků, tak nájemních hal. Mezi investory, kteří hledají připravené plochy v průmyslových zónách, je největší zájem o pozemky od dvou do pěti hektarů, těsně následují podniky, které hledají méně než dva hektary. Mezi nájemními halami jsou nejpopulárnější plochy od dvou do pěti tisíc metrů čtverečních, s odstupem následují investoři, kteří hledají haly o méně než dvou tisících metrech. Oproti roku 2007 tak stoupla poptávka především po nájemních halách od dvou do pěti tisíc metrů čtverečních.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!