Investování do komerčních nemovitostí pokleslo | E15.cz

Investování do komerčních nemovitostí pokleslo

K nejaktivnějším patří německé realitní fondy. Podle výzkumu mezinárodní poradenské společnosti King Sturge v prvním pololetí roku 2008 výrazně poklesla investiční aktivita na českém realitním trhu.

Zatímco v prvním pololetí loňského roku byly realizovány transakce o celkovém objemu 774 milionů eur, v prvním pololetí roku 2008 bylo uzavřeno jen 5 obchodů v celkové hodnotě 340 milionů eur. Jedná se o meziroční pokles o 56 procent. Příčiny jsou všeobecně známy: především větší obezřetnost bankovních domů při poskytování finančních prostředků na nové developerské projekty, pokles cen nemovitostí v západní Evropě a zároveň relativně vyšší výnosy z nemovitostí ve východní Evropě. Analytici King Sturge předpokládají oživení českého trhu v druhé polovině roku 2008, nicméně již nyní je jisté, že loňskému rekordnímu objemu realitních transakcí v celkové výši 2,69 miliardy eur se letos ani vzdáleně nepřiblížíme.

V průběhu prvních pěti měsíců roku 2008 bylo na českém realitním trhu uzavřeno pouze pět realitních transakcí, z nichž čtyři následující můžeme označit jako významné. SEB – Immobilien Investment koupila budovu B Anděl Parku v Praze 5 od společnosti Immoeast. Hannover Leasing prodal budovu Praha City Centre v Praze 1 a Heitman Fund koupil od společnosti Invesco budovu Šafránkova Business Centre (známou především jako sídlo firmy Phillips). Nejvýraznější transakcí v prvním půlroce 2008 byl ovšem prodej části nemovitostního portfolia společnosti Telefónica O2 za asi 160 milionu eur.

#####Porovnání s loňským rokem

Podíváme-li se na stejné období (první pololetí) roku 2007, rozdíl je nápadně velký. V prvních dvou čtvrtletích loňského roku bylo uzavřeno celkem 21 realitních obchodů o objemu 774 milionů eur. K těm nejzajímavějším transakcím z hlediska objemu patřily: prodej kancelářských budov City Deco v Praze 4, Škodův palác v Praze 1 a Office Park Nové Butovice v Praze 5, dále prodeje dvou nákupních center v Olomouci (Olympia Centre Olomouc a Olomouc City) a prodej nákupního centra Outlet Airport Praha v Tuchoměřicích u Prahy.

Za útlumem na trhu investování do komerčních nemovitostí (jak do počtu transakcí, tak do objemu investic) jsou patrné důsledky tzv. hypoteční krize na americkém a částečně také britském realitním trhu. V českém prostředí se projevují v několika ohledech: Díky velkým ztrátám na amerických a částečně také západoevropských trzích banky zavedly přísnější pravidla pro poskytování finančních prostředků developerům a požadují od nich vyšší garance rizik, k nimž patří také větší procento předpronájmů nebo předprodejů. Řada developerských projektů tak zatím zůstává na papíře a realizovány jsou především ty, které mají největší naději na úspěch.

#####Současný stav a výhledy

V důsledku hypoteční krize došlo k výraznému zlevnění realit v západní Evropě a tamější nemovitosti jsou v porovnání s těmi, které jsou nyní k dispozici na českém trhu, pro mnohé investory mnohem zajímavější.

Podle výzkumu, který realizovala společnost King Sturge v březnu 2008 mezi 30 vedoucími investičními společnostmi v západní Evropě, patří nyní k nejvyhledávanějším investičním destinacím: Německo, Velká Británie a Francie. Navíc výnosy lukrativních nemovitostí (prime yields) ve všech komerčních segmentech českého realitního trhu v loňském roce setrvale klesaly, což prohloubilo rozdíl mezi výnosy lukrativních nemovitostí na východních trzích (především v Rusku, Turecku a Číně). Také proto je pohled investorů zaměřen právě tímto směrem.

Odborníci King Sturge očekávají v druhé polovině roku 2008 zvýšení výnosů v České republice o 25 až 50 procentních bodů. Předpokládáme, že dojde k oživení trhu a realizaci v současné době odložených realitních transakcí.

Nemalý vliv na vývoj na českém realitním trhu má jak celková dynamika národní ekonomiky, tak eurozóny. Česká ekonomika v posledních letech roste, i když předpoklady ekonomického růstu jsou pro letošní rok spíše střídmější.

Eurozóna se naopak potýká s útlumem hospodářského růstu a vyšší mírou inflace. V loňském roce byly na českém realitním trhu realizovány transakce o celkovém objemu 2,69 mld. eur. Z 85 procent se na nich podílely realitní fondy. K nejaktivnějším patřily německé investiční fondy (Hannover Leasing, Degi, CGI a Deka), kterých se hypoteční krize téměř nedotkla a které úspěšně realizují svoji strategii středoevropských akvizic. Na českém realitním trhu donedávna aktivní americké a britské realitní fondy v tuto chvíli své investiční záměry přesunuly do západní Evropy a dále na východ.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!