Jak se foukají skleněné Vánoce | E15.cz

Jak se foukají skleněné Vánoce

V Muzeu Mladoboleslavska přichystali výstavu o tom, jak vznikají ozdoby na stromeček.

Expozici o Vánocích připravují v tomto období všude. „Když nechcete sklouznout ke klišé a ukazovat pořád dokola betlémy a ozdoby, musíte vymyslet, co by lidé mohli vidět jiného,“ říká autorka Skleněných Vánoc Edita Mauermannová. Po loňské výstavě inspirované filmem Krakonoš a lyžníci nyní návštěvníkům přiblíží, jak skláři vyrábějí ozdoby.
Výstavu připravovala dva měsíce, kontaktovala fungující i zaniklé firmy především v Jizerských horách, ale také třeba sklárnu v Tasicích na Vysočině či různá muzea. Autem pak přivezla, co jí zapůjčili a darovali. Představuje současnou i zaniklou výrobu foukaných ozdob, okras z perliček či třeba knoflíků mačkáním skla.
Uprostřed sálu Edita Mauermannová postavila sklářskou pec. Okolo ní si lidé prohlédnou nástroje, vzorníky, modely, fáze výroby, dobové fotografie či grafické listy. Odmítnout musela čtyřtunovou sklářskou pánev, kterou nabídli ve fabrice v Janově. Přestože snila o jejím vystavení, do muzea by ji nedokázala dopravit.

Ozdoby si koupí i vyrobí

„Záměrem expozice je, aby se lidé dozvěděli, jak skláři věci na stromeček vytvářejí. Jsou to úžasní lidé,“ míní Mauermannová. Návštěvníci si na výstavě mohou u stolku dokonce vytvořit vlastní ozdobu. „Je tam spousta korálků, kleštičky, drátky a příklady ozdob, které se dají vyrobit. Záleží ale na fantazii každého,“ vysvětluje Mauermannová. Školní děti si navíc v dílnách na kouličky lepidlem nakreslí obrázek a vysypou jej třpytkami. U pokladny pak kdokoliv pořídí rozličné ozdoby za výrobní ceny přímo ze skláren.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!