Japonské sushi nebo Mendézovy jazýčky. Exotika v Kladně | E15.cz

Japonské sushi nebo Mendézovy jazýčky. Exotika v Kladně

Fejtková Veronika

Exotická tajemství plná cizokrajných chutí a vůní má i Kladno. Stačí se porozhlédnout po tom správném menu a nebát se experimentovat.

Práva italská pizza, japonské sushi či mexické nachos? Za exotickou kuchyní nemusí Kladenští jezdit daleko. Mnohé cizokrajné chutě a vůně mají přímo „u nosu“.

Asi před rokem ve městě poprvé zavonělo Japonsko. Restauraci si Martin Maršík otevřel se svým dlouholetým kamarádem ve Vašatově ulici.

„Kolega je bývalým obchodním atašé Vietnamu. Asijské kuchyni rozumí. Traduje se, že třeba sushi pochází z Japonska, ale ve své podstatě je standardním pokrmem pro všechny přímořské asijské země. Rýže se pěstuje všude, stejně jako všude loví ryby,“ říká Maršík.

Podobně zaměřených restaurací vlastní několik. „Fungují už delší dobu. Kladenská je poměrně nová. V Praze si na japonskou kuchyni lidé zvykli. Tady si cestu k sushi ještě hledají,“ podotýká Maršík.
Někoho děsí představa syrové ryby, jiné vysoké ceny. Ani jedno ale podle Maršíka nemá odpodstatnění.

„Syrová ryba je bohatá na vitamíny, rýže má dobrý vliv na linii. Pro ty, kteří by se přeci jen báli, máme i ´domácké´ smažené varianty sushi. Ani ceny nejsou přemrštěné. Porce, která zasytí, je u nás v průměru za dvě stě korun. Novinkou je polední menu za pětaosmdesát korun. Je to polévka, hlavní jídlo s přílohou a nápoj,“ říká Maršík.

Pro ryby na burzu

Největší předností jídel v jeho restauraci je podle něj čerstvost surovin.
„Náš šéfkuchař Vu Van Manh dokáže velmi dobře rozpoznat kvalitu. Ryby nakupujeme zprostředkovaně na rybí burze. Každý kus se k nám dováží kompletně celý zabalený a prochází dvěma testy. Při nakládce a poté, když přiletí do Německa,“ vysvětluje Maršík.

K rybě dostane celý její rodný list. „Je na něm napsané, kdy ji chytili, jaká loď ji nakládala, při jaké teplotě. Mám stoprocentní záruku, že je v pořádku,“ podotýká Maršík.

Vzpomíná také na letošní duben, kdy kvůli výbuchu sopky na Islandu nelétala letadla. „Několik dní jsme kvůli tomu neměli v nabídce tuňáka. Čerstvého nebylo možné pořídit a my s jiným nepracujeme,“ vysvětluje Maršík.

Inspirace z USA i z Čech

V jeho restauraci nepracuje jediný Čech. „Všichni jsou Vietnamci. Jeden se specializuje na výrobu sushi, druhý připravuje ostatní teplé pokrmy. V nabídce nemáme jen typicky japonská jídla, ale i ta tradičnější. Aby si každý našel v jídelním lístku to své,“ dodává Maršík.

Jen o pár kroků dál od jeho podniku, v ulici Ctiborova, vládne Mexiko. K otevření restaurace La Paz Miloslava Janského a Václava Kučeru inspirovalo hlavně cestování.

„Zejména po Spojených státech a po Latinské Americe. Opravdovým startem byla ale až návštěva jedné malé mexické restaurace v severních Čechách,“ říká Janský.
Svou první restauraci zaměřenou na tuto kuchyni otevřeli před osmi lety právě v Kladně. Tam mu patří i podnik orientovaný na španělskou kuchyni Puerto Libre.

S gastronomií má bohaté zkušenosti. „Je naším koníčkem a pátrání po nových zajímavých chutích a ingrediencích i obrovským dobrodružstvím. Každá obměna jídelního lísku pro nás znamená objevitelskou cestu. Nabídku měníme průměrně dvakrát ročně,“ vysvětluje Janský.
Mexická kuchyně má svoje specifika. Především používáním některých surovin – chilli papriček, fazolí, manga, avokáda, kukuřice a koriandru.

„Ale vzhledem k tomu, že je Mexiko velká země, člověk se tam setká se spoustou odlišností. V našich restauracích se snažíme, aby každá specialita byla něčím zvláštní a aby zákazníci mohli objevovat nové kombinace chutí,“ říká Jánský.

Umění místních kuchařů před lety pochválili i Mexičané. „Přijeli pracovně a do naší restaurace v Kladně chodili asi tři týdny na obědy jako do závodky, a to proto, že se prý ani doma nenajedli tak dobře, jako u nás,“ vzpomíná Janský.

Největší oblibě se v La Paz těší fazolová polévka a Mendézovy jazýčky. „Ani v této době si na nedostatek zákazníků nemůžeme stěžovat. Je však pravda, že v případě zážitkové gastronomie vždy jde o běh na dlouhou trať, protože i my v našich restauracích s konkurencí nebojujeme cenami, ale jen kvalitou,“ doplňuje Janský.

Vzpomíná na dobu, než se mexická kuchyně v Česku „zaběhla“. „Býval problém s dovozem některých ingrediencí. Teď už je dovozců, kteří nabízejí dostatek kvalitních surovin, především ze zámoří, dostatek,“ říká Jánský.

V La Paz vaří Češi, ale s bohatými zkušenostmi s mexickou gastronomií. „Navíc každý kuchař, než u nás začne pracovat, prochází několikaměsíčním školením, aby případnou změnu naši zákazníci nepoznali. Snažíme se také mít co nejstabilnější zaměstnance. Jeden z kuchařů je u nás už devátým rokem,“ dodává Janský.

Kousek pravé Itálie před pěti lety do Kladna přivezl Daniel Dushi s rodinou. Narodil se v Kosovu, žil v Chorvatsku, ale k italské kuchyni má už léta vztah. Pizzeria Parenzo ve Váňově ulici nabízí padesát druhů pizzy, dvacet druhů salátů a mas a padesát druhů rizota.

Pizza vede žebříček

„Vaříme z kvalitních surovin od specializované italské firmy. Dodává nám vše od sýrů po těstoviny,“ vysvětluje Dushi, který si první gastronomické zkušenosti přivezl od Jadranu. „Tam jsme měli s bratry první restauraci. Italská kuchyně nás baví a tady už téměř zdomácněla,“ vzpomíná Dushi.

Přestože si u něj lidé mohou objednat z bohatého jídelního lístku, nejraději mají pizzu. „Je nejoblíbenější. Hlavně Giovanni,“ dodává Daniel Dushi.

Autor: Fejtková Veronika
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!