Jazyky? Mladí si nevěří | E15.cz

Jazyky? Mladí si nevěří

Jsou mladí, s výučním listem v kapse, umí jazyk a touží pracovat v zahraničí. Přesto někteří práci nenajdou. Stydí se totiž mluvit.

Pomoc nyní nabízí projekt Eguidya, který se snaží zbavit mladé lidi ostychu při hledání práce v zahraničí. „Studenti se naučí slovíčka, pamatují si gramatiku. Ale když mají začít mluvit mezi lidmi, zeptat se na cestu, domluvit se na úřadech nebo bavit se s kolegy v práci, pak už je to v zahraničí problém,“ říká Šárka Niklová. Učitelka z Integrované střední školy v Klatovech hovořící plynně anglicky a německy má na starost šestadvacetičlennou skupinku šestnácti a sedmnáctiletých kluků a děvčat z devíti zemí Evropské unie. Během čtyřdenního workshopu v rámci projektu Eguidya by se mladí lidé měli naučit, jak si poradit v zahraničí. A to nejen v běžném životě, ale i při hledání práce.

„Práci v cizině bych zvládnul. Ta je přece všude stejná. Horší by to bylo s mluvením. Ze začátku bych měl určitě problémy,“ přiznává Pavel Holobradý, student třetího ročníku oboru obráběč kovů na Integrované střední škole v Klatovech. „Mluvím německy, ale vím, že v dnešní době je stejně důležitá i angličtina. Snad na ni taky dojde,“ doufá mladík.

Jako jeden ze zástupců České republiky na workshopu se pokouší splnit zadaný úkol. Spolu s dalšími třemi kamarády ze zahraničí dostali dohromady dvě stě korun. Mají za ně nakoupit suroviny na jedno teplé jídlo pro každého a ještě pro náhodného hosta. Jídlo pak musí společně uvařit.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!