Je jí 85 let a cvičí. Cítí se skvěle | E15.cz

Je jí 85 let a cvičí. Cítí se skvěle

Redaktorka Sedmičky si na vlastní kůži vyzkoušela, jak cvičí až o dvě generace starší ženy.

Tepláky, triko, lehké tenisky, a hlavně chuť si zacvičit. Ať už sestavy v rychlejším tempu, nebo poklidné taj-či, které tu dostává prostor každé pondělí dopoledne. Že už nejste na cvičení nejmladší? Výborně. Právě ženám důchodového věku je určeno zdravotní cvičení v přerovském Sonusu.

Tělocvična je zaplněná do posledního místa a cvičenky s věkovým průměrem okolo sedmdesáti let se kolem mě dávají do pohybu. „Protahujeme ruce, nohy, klouby, krk. Vydechujeme a nadechujeme, protože dobré dýchání je základ,“ komentuje průběh cvičení lektorka taj-či Věra Kočarová.

Předkláníme se a zakláníme, přehupujeme ze špiček na paty, kroužíme zápěstím. Každý cvičí, jak stačí. Některé dámy jsou na tom pohybově tak dobře, že musím zabrat, abych nebyla pozadu. Dát otevřené dlaně až na zem? Pro mnohé žádný problém.

Nejstarší z „party“ důchodkyň, pro které je cvičení zdrojem zábavy i fyzického uvolnění, je Olga Hlavatá. Na jaře oslaví pětaosmdesát let a do Sonusu chodí cvičit šestým rokem dvakrát týdně – v pondělí a ve čtvrtek. Taj-či jí vyhovuje, protože je klidné, a přitom dobře rozhýbe každé snaživé tělo. Navíc na ni působí i psychicky dobře. Když se po hodinovém cvičení převleče z tepláků do kalhot, cítí se fit.

Nejlepší lék

„Měla jsem problémy se zády a prosila jsem lékaře, aby mi předepsal nějakou rehabilitaci. Řekl mi, že lepší je chodit si zacvičit, a měl pravdu. Člověk se musí hýbat, aby se dal do pořádku. Ve čtvrtek nám ve svižnějším tempu předcvičuje cvičenka Sokola a to je taky fajn,“ říká Olga Hlavatá. Nikdy předtím nepěstovala žádný sport, jak ale sama říká, ani na prahu osmdesátky není pozdě začít s aktivním pohybem.

Cvičenky si pochvalují i to, že jsou díky pravidelnému pohybu odolné vůči virovým onemocněním. „Mnohé nebyly poslední dobou vůbec nemocné, mají zkrátka posílený imunitní systém,“ konstatuje lektorka Věra Kočarová.

Máte vlastní recept na pevné zdraví i ve vysokém věku? Napište nám na redakceprerov@mf.cz

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!