Je mu osm let a vyhrává. Na čtyřkolce | E15.cz

Je mu osm let a vyhrává. Na čtyřkolce

Osmiletý závodník na čtyřkolce Lukáš Lataník zažil vítězství i pády.

Záliby se často dědí. V rodině Lataníků to platí na sto procent. Otec Kryštof jezdil motokros a později přesedlal na čtyřkolky. A svou vášní nakazil i syna Lukáše. „Poprvé se na čtyřkolku posadil ve čtyřech letech. Měli jsme v Bravanticích půjčovnu čtyřkolek, takže jezdit mohl kdykoli,“ řekl Kryštof Lataník. Lukáš začal oficiálně závodit před dvěma lety. „Začali jsme jezdit na Slovensko, kde se už tehdy jezdil seriál mistrovství republiky dětí. V Česku nic podobného nebylo. Jezdil se pouze šampionát dospělých,“ vysvětlil Kryštof Lataník.

Okamžité úspěchy

A hned první sezonu Lukáš ukázal svůj talent. Na Slovensku se stal vicemistrem Slovenska v kategorii dětí. Stejnou pozici obhájil i v letošním roce. „Chtěl jsem být první, ale i tak je to dobré,“ pověděl Lukáš. Slovenský šampionát není jedinou akcí, kterou jezdí. Od letošního roku se i v Česku jezdí mistrovství dětí a Lukáš do něj také zasáhl. „Odjeli jsme ale jen dva závody. V Mohelnici, kde skončil třetí, a v Sedlčanech, kde pro poruchu nedojel. Bohužel seriál se jezdí převážně v Čechách a to je velmi náročné na čas i peníze. Ze závodů jsme se vraceli v neděli pozdě večer a Lukáš musel druhý den do školy. Někdy se nám křížily i termíny závodů a my jsme zatím preferovali Slovensko. Příští sezonu se ale chystáme odjet domácí šampionát,“ řekl Lataník.
Kromě klasického mistrovství republiky vznikl v Česku i seriál Crossracing cup, který se skládá ze sedmi závodů. Ty Lukáš absolvoval všechny. „Závody se jezdí jen na Moravě a Lukáš pokaždé stál na bedně,“ řekl hrdý otec.

Nepříjemné pády

V Česku je adrenalinové ježdění na čtyřkolkách stále populárnější. „V začátcích nikdo do čtyřkolek nechtěl dávat peníze. Dneska je to tak, že někteří kluci jezdí na strojích i za sto padesát tisíc korun a mají kolem sebe mechaniky a veškeré zázemí,“ prozradil Lataník.
Lukáš ve své krátké závodní kariéře zažil i několik pádů. „V začátcích, kdy Lukáš neměl moc zkušeností, vjel do nějaké díry a přepadl přes řídítka. Další pád byl podobný, ale mohl dopadnou špatně. Kolem trati bylo dostatek místa, nikde nic nebylo, akorát jedna studna. Lukáš do ní narazil a málem do ní spadl. Poslední pád, který Lukáš měl, byl nejhorší. V plné rychlosti ho čtyřkolka vykopla a on pod ni spadl. Skončil v nemocnici,“ zavzpomínal na dramatické okamžiky Lataník. Tenhle pád měl dopad i na na Lukášovu psychiku. „Projevilo se to v závodech. Obvykle dojížděl na předních příčkách a najednou ho kluci dojížděli i o jedno kolo,“ vyprávěl Lataník. Lukáš se ale z nepříjemného zážitku brzy oklepal a začal opět vítězit. V příští sezoně se kromě domácích závodů chtějí Lataníkovi předvést i v zahraničí. „Chystáme se na závod do Polska a pokud by to šlo, tak i do Maďarska, kde jsou v závodech dětí nejdále. Sezona ale není levná. Rok může klidně přijít i na sto tisíc korun,“ sdělil Lataník. A jaké má Lukáš cíle pro příští sezonu? „Přes zimu bych chtěl hodně cvičit, chodím do juda a dělám doma kliky. Chtěl bych novou čtyřkolku nebo alespoň silnější motor,“ přeje si mladý závodník. Ten se bude chystat i mezi starší děti. „Lukáše se budu snažit připravit na přechod mezi starší juniory a snad pořídíme i silnější stroj Yamahu 250,“ nastínil plány Lataník.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!