Je to jen hokej, nejde o život | E15.cz

Je to jen hokej, nejde o život

Jiří Šlaj

Ústečtí lvi kralují první hokejové lize. Trenér Petr Rosol by je rád dovedl mezi dvanáct nejlepších týmů Česka.

Petr Rosol je znalcem a legendou severočeského hokeje. Také má rád dobré pivo a jízdu na chopperu. „Ve své kariéře jsem poznal, že jsou i důležitější věci než hokej. Nejde přeci o život,“ říká.

Soupeře zatím válcujete. Udržíte si formu? Samozřejmě to nebude jednoduché. Už se nám v sezoně stalo, že jsme měli hluchá místa a naše výkonnost kolísala. Sám naši formu nepovažuji za špičkovou, ještě máme v čem se zlepšovat. Několik zápasů se nám ale vyloženě povedlo a naše postavení v tabulce se samozřejmě promítá i do nálady v kabině. Ale víme, že musíme stát nohama pevně na zemi.

Jak vnímáte rivalitu s Chomutovem, který je hned za vámi? Rivalita je určitě větší v hledišti než mezi mantinely. Pro nás to bývá normální zápas. Hodně se mluví o posilách Chomutova, ale nás to nechává v klidu, máme jinou strategii. Snažíme se, aby útoky byly pokud možno vyrovnané. Samozřejmě se to odvíjí od toho, jak má kdo plný měšec.

Jste známý svými bonmoty, kde berete inspiraci? Je pravda, že jsem se v žertu vyjádřil, že přivedeme hvězdy NHL. Ale to bychom museli prodat Setuzu. Nějak extra to neřeším. Mluvím, jak mi pusa narostla. Po těch nervech a vypětí na střídačce je to vítané odlehčení.

Jaký způsob trénování vyznáváte? Patřím ke klidnějším trenérům. Snažím o vytvoření pohody a dobré nálady. Také umím zařvat, ale to zas není tak často. Kluci přijdou do kabiny, mají své starosti, a naším úkolem je natěšit je na zápas, aby do toho měli chuť a chtělo se jim hrát.

Jak vidíte šance našich hokejistů ve Vancouveru? Jsem realista. Vyrovnaných týmů je na tři medaile minimálně šest. Záležet bude na výkonech gólmanů. Favoritem určitě bude Kanada, ale je otázkou, jak se vyrovná s tlakem. Jakákoliv medaile by byl obrovský úspěch českého hokeje.

Mladí hokejisté zrovna nezáří. Kde je zakopaný pes? Velkým problémem je migrace mezi kluby. Kluci často mění dres, když se jim někde hned nedaří. Nemají trpělivost a raději volí odchod do Ameriky, než hrát méně v extralize. V reálu to vypadá tak, že když mlaďas nastupuje až ve třetí lajně, tak je otrávený a hned balí kufry. Nemají vůli se s tím poprat a zkusit se prosadit, hledat chybu u sebe.

Narodil jste se ve Znojmě, odkdy jste Severočechem? Na Moravě jsem se pouze dostal na svět. Od malinka jsem vyrůstal v severních Čechách. Trošku mi tu vadí množství průmyslu, ale to je vyvážené krásnou a jedinečnou krajinou. Když se oteplí a skončí sezona, tak nasednu na choppera a jedu, kam mě vítr zavane. Vyhýbám se provozu, rád to mám hlavně v kopcích na Litoměřicku. Dobře si při tom odpočinu.

Jak se udržujete v kondici? Vesměs pendluji mezi Ústím a Litvínovem, kde hraji se starou gardou hokej. Když mám čas, tak šlapu na rotopedu nebo si zacvičím v posilovně.

Co jiného byste dělal než hokej? Doma mám slušně zaprášené maturitní vysvědčení. Umím si také představit, že se starám o pohostinství. Pivo mi chutná, zvlášť to ústecké.

Petr Rosol: - Narodil se v roce 1964.
- Ženatý, má syna a dceru.
- Vystudoval střední průmyslovou školu.
- Bývalý hráč Litvínova, na vojně v Jihlavě, hrál i v zahraničí.
- Dvojnásobný olympionik (Calgary 88 a Alberville 92 - broznová medaile)
- Další: Nejlepší nahrávač 1989/90, bronz na MS v Mnichově 1993, bronz na MS ve Vídni 1987, Mistr světa Praha 1985.

Autor: Jiří Šlaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!