Jen přežívám, říká zdrcený malíř | E15.cz

Jen přežívám, říká zdrcený malíř

Břeclavský malíř Zdeněk Skála žije na pokraji bídy. Jeho architektonické návrhy a malby totiž chápe jen málokdo.

Za svůj život se musel malíř Zdeněk Skála už několikrát stěhovat a začínat od nuly. Stejně jako teď, kdy se „nepochopený umělec“, který se snaží vytvářet nové vnímání barev, ve svých pětačtyřiceti letech vrátil z Prahy do rodné Břeclavi.

Proč jste se rozhodl k návratu? Copak byste v Praze neměl víc možností? V Praze jsem měl ateliér, který zkrachoval. Do Břeclavi jsem se vrátil, protože tu mám dům. Když člověk nemá zázemí a stabilní příjem, je těžké prosadit se. Za poslední čtyři roky jsem se musel stěhovat už několikrát. Jsem z toho už hodně vyčerpaný.

Snažil jste se uchytit i ve Francii. Proč to nevyšlo? Začátkem devadesátých let jsem tam studoval architekturu. Nabízeli mi místo profesora a francouzské občanství, ale musel jsem studium ukončit, protože jsem neměl peníze. Ve Francii jsem měl firmu, ale když jsem odjel, spolupracovníci ji rozkradli.

Co vás teď živí? Od ledna je to vyloženě bída. Přežívám na příležitostných zaměstnáních. Od začátku roku jsem vydělal sedm tisíc, zdravotní a sociální pojištění za mě platí stát. Obraz prodám dvakrát nebo třikrát za deset let. Často nemám ani barvy na obrazy, a tak kreslím hlavně skicy.

Jak byste popsal svoji tvorbu? Malováním svých obrazů chci vytvářet nové vnímání barev, na které lidé už zapomněli. Zajímají mě témata jako proudění přírodní energie, cykly barev, světlo, zvuk, čas, prostor nebo pohyb v barvě. Náměty na mých obrazech se prolínají s tím, jak přemýšlím o architektuře.

Chápou to tak lidé? Nejlépe mi rozumí děti. To už mám za pětadvacet let svojí tvorby vyzkoušené.

A co vaše architektonické návrhy? Připravil jsem návrh do soutěže o podobu brněnského hlavního nádraží. Nazval jsem ho obojživelník, protože jsem v něm zkombinoval železnici, přístav i heliport. Navrhl jsem i lázeňský hotel, kde jsem se inspiroval přílivem a odlivem nebo fontánu do lednického parku. Pro jednoho známého jsem zase udělal model čajovny. Jde ale jen o návrhy. Skutečné modely by stály stovky tisíc korun a potřeboval bych k tomu tým zkušených lidí.

Jste vyučený svářeč. Kde jste získal umělecké cítění? Učil jsem se hlavně z obrazů na výstavách. Ovlivnilo mě i studium ve Francii. V architektuře mě nejvíc inspiroval Jan Kaplický, s kterým jsem se osobně znal. Inspirují mě také knížky filozofů Jana Patočky, Viléma Flussera nebo Ludwiga Wittgensteina.

 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!