„Jestli ten život není hrozný. A krásný“ | E15.cz

„Jestli ten život není hrozný. A krásný“

V boleslavském divadle uvedou první letošní premiéru.

Za chvíli uvidíte všední den v našem městečku. Je 7. května roku 1901. Právě začíná svítat.
Těmito slovy začíná text amerického autora Thorntona Wildera. Jeho hru Naše městečko v pátek 10. prosince uvedou na jevišti Městského divadla Mladá Boleslav.
„Je to vlastně přednáška, která se snaží před divákem dokázat principy lidského života. Nesleduje incest nebo vraždění matek, ale každodenní situace, které zná,“ říká režisér Petr Mikeska.
Produkce vystačí takřka bez rekvizit a dekorací. Už dramatik si přál, aby publikum místo divadelní iluze vsadilo na svou fantazii, díky které zahlédne na jevišti samo sebe. „Mladá Boleslav potřebuje inscenaci, kde diváka trochu pohladíme po srsti,“ vysvětluje Mikeska, proč titul vybral. Navíc podle něj nabízí zajímavé příležitosti pro dvanáct herců.
Pro a proti lidského bytí prostřednictvím života dvou rodin ukazuje postava asistenta režie v podání Petra Halíčka. Pomáhá mu Matouš Ruml v nové roli asistenta asistenta, který díky komické zkratce zahraje hned osm lidí. Do chodu městečka diváci nahlédnou několikrát během dvanácti let.

Hrozný, nebo krásný?

Lidé by z divadla měli odcházet s otázkou, jaký je život. Ve Wilderově textu zazní, že hrozný a krásný. Zda názor, který se stal podtitulem boleslavské inscenace, uslyší i diváci, bude překvapením. „Herečce jsme větu slíbili za odměnu,“ dodává Mikeska.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!