Jihlava je zlatým dolem pro developery | E15.cz

Jihlava je zlatým dolem pro developery

Krajská metropole Vysočiny Jihlava patří k posledním krajským městům, kde schází moderní velkoplošné administrativní prostory. Připravovaný polyfunkční projekt Iglavia Parku, který je těsně před zahájením, chce nabídnout až pět tisíc metrů čtverečních kancelářských a obchodních prostor.

Toto nám potvrdily i naše marketingové průzkumy,“ uvádí Miroslav Fuks, tiskový mluvčí developerské společnost PSJ, která projekt připravuje. Ta mimo jiné stojí i za prvním jihlavským obchodním a zábavním centrum City Park, které téměř v centru města nabízí přes 25 tisíc metrů čtverečních ploch. City Park byl při svém otevření jediným zařízením svého druhu na Vysočině. Dnes jej, podobně jako jiná centra, opouštějí první nájemci, hlavně prodejny s dražší módou.

#####Chystá se výstavba dalšího nákupního centra

Navzdory tomu se však v Jihlavě připravuje další obchodní centrum, které co do velikosti City Park předstihne a nabídne hlavně velkou prodejnu nábytku a hobbymarket. Vznikne na okraji města u výpadovky na Pelhřimov. Za projektem stojí rakouská společnost RoMa, která už provozuje centra v Břeclavi, Táboře a Třebíči. První část má být otevřená na jaře 2011 a nabídne 25 až 40 tisíc metrů čtverečních nájemních ploch. Vzniknout mělo ještě třetí centrum ve Vrchlického ulici, ale nesouhlas obyvatel okolních domů se změnou územního plánu přípravy zastavil. Zatímco obchodní areály v Jihlavě vznikají jako houby po dešti, administrativní budovy zatím investorům nestály za pozornost. Průlomový, a na dlouho dobu možná jediný, je právě Iglavia Park.

Návrh pochází z architektonické kanceláře Pelčák a spol. Šest novostaveb vznikne kolem stávající výškové budovy v lokalitě Jiráskovy ulice, odkud je ideální spojení na D1, stejně jako na Vídeň, přičemž centrum města je vzdáleno deset minut chůzí. Právě rekonstrukcí jediné stávající budovy výstavba začne. „V současné době, kdy firmy intenzivně šetří ve všech oblastech, vidíme toto řešení jako vhodnější. Rekonstruovaná budova jim nabídne kvalitní kanceláře za nižší cenu (nájem i provoz), a navíc s možností budoucí expanze firmy v rámci areálu do nových prostor bez nutnosti změny adresy nebo zažitých zvyklostí,“ vysvětluje Fuks změnu strategie.

Zároveň odhaduje, že stavba nových budov komplexu začne až v roce 2011 a první z nich bude otevřena ve druhé polovině roku 2012. V celém komplexu budou dominovat kanceláře, nicméně v přízemí se počítá se službami a obchody, které budou tvořit nezbytné zázemí. Z technologického hlediska stojí za zmínku dvojité podlahy s vedením rozvodů nebo úsporný systém chlazení interiérů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!