Jiří Křišťál vystaví své šampiony | E15.cz

Jiří Křišťál vystaví své šampiony

Lucie Zemanová

Doma má několik šampionů a už přes deset let pořádá speciální výstavu psů v Nižboru, na které jeho mazlíčci nikdy nesmějí chybět.

Čivavy, boston teriéři a havanští psíci budou v sobotu 27. listopadu k vidění na největší výstavě těchto plemen v Česku. Akce, kterou pořádá Jiří Křišťál a jeho chovatelská stanice Pod Měndou, se uskuteční v bývalém Hotelu Praha, současné Keltovně v Nižboru.
„Psy jsme měli doma už od malička. Nejdříve to byli knírači a až potom jsme přešli na čivavy. Na výstavy jsme začali jezdit někdy po roce 1980, kdy jsme si pořídili prvního psa s papíry,“ vzpomínal na své začátky Jiří Křišťál, který byl se svými mazlíčky úspěšný už od prvních akcí. Jeho chovatelskou stanici najdou zájemci v Hýskově u Berouna, kde funguje už třicet let.

Láska na první pohled

„Za dobu, co se psům věnuji, jsem měl vždycky malá plemena. Velcí psi mě nikdy nelákali. Tohle je Venoušek a je ze všech mých psů největší,“ řekl Křišťál a ukázal na bostonského teriéra, který vyskočil vedle něj na sedačku.
„Tohle je nejúspěšnější bostonský teriér, a to nejen v České republice, ale i v Polsku, Slovensku, Německu a Rakousku. Na mezinárodních soutěžích posbíral celkem šestadvacet ocenění,“ vypočítával Křišťál, podle kterého Vendovy jedenácté narozeniny v září náležitě oslavili. „Nesměl chybět pořádný dort a něco dobrého na zub,“ řekl s úsměvem majitel.
Jiří Křišťál si byl pro několikanásobného šampiona až ve východním Slovensku u ukrajinských hranic a i když to byla náročná cesta, nikdy nelitoval, že ji podstoupil.
„Jel jsem si pro něj, když mu bylo devět měsíců a byla to osudová záležitost. Zalíbil se mi hned na první pohled a já jemu asi taky. Byl to naprostý pohodář a od chvíle, kdy jsem si ho vybral, se už ode mě nehnul. Jako kdybychom k sobě patřili odjakživa,“ rozněžnil se Jiří Křišťál, který s Vendou šel na první soutěž, až když mu byly skoro dva roky. Jeho oblíbenec ho nezklamal a od začátku všude vyhrával.
Mezi šampiony Jiřího Křišťála ale nepatří jen boston teriér Venda. Poháry a různé ceny jsou skoro po celém jeho bytě a kolik jich přesně je, prý neví ani sám majitel.
„Naše čivavy získaly také řadu prestižních ocenění a dřív jsme chovali ještě japončíky a i oni něco posbírali. S malými plemeny to a

Autor: Lucie Zemanová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!