Jirmanova Ostrava a jejích dvacet let | E15.cz

Jirmanova Ostrava a jejích dvacet let

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
I když to tak nevypadá, sólistovi ostravské činohry Tomáši Jirmanovi je třiapadesát let. Do Ostravy přišel v roce 1983.

Spolu se svými kolegy Kateřinou Krejčí a Janem Fišarem vzpomínal Tomáš Jirman na to, jaká byla Ostrava před dvaceti lety a během nich. Veřejná debata se odehrála na prknech Divadla Petra Bezruče ve sváteční večer 17.listopadu. „My byli všichni podělaný strachy, v souboru jsme měli tři komunisty. Divadlo bylo stejné jako celá Ostrava. Znormalizované. V divadle nám ještě v roce 1988 zakázali hrát Hrabalovu Hlučnou samotu. To se v Praze tehdy už vůbec nedělo. Ostrava, to byla kovárna kádrů,“ popisoval Tomáš Jirman předrevoluční město.

Když jste na jevišti nazval Ostravu před rokem 1989 jako znormalizovanou, jaká je podle vás teď? Po dvaceti letech? Současnost Ostravy bych rozdělil na dvě dekády. Tou první, to jsou 90. léta a s nimi Stodolní. A vznik Černého pavouka úplně v té první podobě. Jak tam byl antikvariát a zaplivaná špeluňka kolem.

Máte na mysli antikvariát s posezením. Ano, eufemisticky řečeno. S čuráním na dvorku a s dalšími prapodivnými kluby, které se kolem začaly rodit. Tak vznikal i neuvěřitelný kvas. V těch špeluňkách seděli všichni ti Balabáni, Motýlové, Surůvkové, Žilové, Lysáčkové a další. To byla Stodolní ulice. Špinavá, omlácená, v podstatě hnusná periferie, ale žilo to tam. Tak nějak vypadala celá Ostrava 90. let.

A ta druhá dekáda? Ostravu nového tisíciletí bych opět charakterizoval podle Stodolní. Ta je teď vypiglovaná, jedna hospoda vedle druhé. Stalo se z ní módní místo pro trávení volného času. Ale ten vnitřní duch…frrr..ten vyšuměl.

S ním možná leckde vyšuměla i kvalita podávaného piva. No, nechte být. Někde se přece jen udržela. Ještě lze najít na Stodolní špeluňky, které mají svoji atmosféru. Ale jinak se změnila strašně moc. Stal se z ní lokální turistický ráj. A taková je podle mne celá Ostrava první dekády 21. století. Opravená a v podstatě vyžehlená. Jenže euforie a dravost 90. let se rozmělnila v těch hezkých fasádách.

A jak se změnili lidé? Když jsme u těch hospod, vzpomínáte ještě na ty hospody plné havířů? No hospodské prostředí se samozřejmě hodně zkultivovalo. A pravověrného havíře potkáte tak nanejvýš někde na periferii.

A Ostravané? Lidi? Ti se změnili: Tesco, Kaufland,Shopink park, Peny market, Hornbach, Baumax, Bauhaus, bau bau bau …Někteří kritizovali Totalitní městečko, které k 20.výročí listopadu vyrostlo na Masarykově náměstí, že je to takový trochu srandovní popis. Já si to nemyslím. Na náměstí ve sváteční dny nepáchne ani noha, protože tam není kam jít. Městečko by mělo mnohem větší smysl na parkovišti u Shopink parku, kde drtivá většina Ostravanů trávila dnešní sváteční dnešní den. /17.11. pozn.red./. A to určitě není dobře.

Určitě se změnilo i divadlo. Už asi není znormalizované, jak jste vzpomínal na jevišti? Divadlo je jako surfování po vlnách. Jednou se daří a jednou ne. Ale co mne teď zaráží, že Ostrava usilující o název Evropské hlavní město kultury není schopná postavit Černou kostku. Kvůli tomu, že se musí šetřit podle socialistického pohledu. Jestli se takový trend dotkne i divadel, totiž, že se bude šetřit na nepravém místě, to si pánové radní s městem kultury polibte… Ten titul nedostanete.

Já bych se vrátil k změnám v divadle Myslím si, že síť divadel i díky vzniku Arény a emancipaci Divadla loutek je srovnatelná s Prahou nebo Brnem. Divadel sice tady není tolik, ale spektrum obsazeno je. Zejména Divadlo Petra Bezruče si získalo v poslední době velmi osobitou tvář a celorepublikové renomé.

Často chodíte po Ostravě se psem. Zlepšuje se ve městě životní prostředí? To je trága. Dědictví komunismu je tak příšerné. Jen díky tomu, že je opět pro někoho důležitější j vykazovat zaměstnanost a tím pádem třeba odpouštět Mittalovi prohřešky proti znečišťování životního prostředí jenom aby neodešel vyrábět jinam. Pokud toto socialistické myšlení bude přetrvávat, tak Ostrava nebude mít čistý vzduch nikdy.

Patřil jste k výrazným postavám ostravského listopadu 1989. Nelitujete? To ne. Přes všechnu tu skepsi je těch plus tolik. Ostrava je přece jenom mnohem více otevřená republice, než byla. A nakonec, jezdí sem pendolino.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video