JRD: Energeticky šetrné stavby spotřebují šestkrát méně energií | E15.cz

JRD: Energeticky šetrné stavby spotřebují šestkrát méně energií

Znění novely zákona o hospodaření energiemi přináší v oblasti šetrného stavění výhody nejen uživatelům, investorům, ale celé společnosti, především s ohledem na budoucnost. Současné české stavebnictví nedostatečně reaguje na stále rostoucí ceny energií. Energeticky úsporné stavby spotřebují šestkrát méně energií na vytápění než běžné budovy, uvádí developerská firma JRD.

„Pokud bychom je přirovnali k automobilům, úsporná auta mají spotřebu pohonných hmot tři litry na 100 kilometrů, zatímco české stavebnictví staví domy na úrovni aut se spotřebou 18 litrů. Navíc je české stavebnictví jednou z mála oblastí, v které, na rozdíl od automobilů či elektrických spotřebičů, dosud zákazník nedostává informace o spotřebě energií,“ přirovnává JRD.

Současná výstavba je v 98 procentech realizována v energetické třídě C a méně než jedno procento ve třídě A. U elektrických spotřebičů od zavedení štítků už nikdo výrobky v energetické třídě C nekupuje, což ukazuje na uvědomělost občanů při správném informování. „To je příčinou toho, že na trhu vedle sebe existují ve stejné lokalitě stejně velké byty s provozními náklady ve výši 2000 Kč a u druhého 7000 Kč, přičemž kupující informaci o tomto rozdílu nedostává,“ tvrdí JRD.

Šetrné budovy na druhé straně přinášejí nejen úsporu financí, ale především větší životní kvalitu bydlení. To znamená zdravé vnitřní prostředí, zlepšení životního prostředí, snížení závislosti na dovozu energií a jejich spotřeby a snížení výdajů na provoz.

Společnost JRD, s. r. o., byla založena v roce 2003 a zaměřila se na výstavbu nízkoenergetických a pasívních bytových domů. Do současnosti bylo realizováno přes 13 projektů.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!