Juliánka, dobrá voda z lesa | E15.cz

Juliánka, dobrá voda z lesa

Jan Král

Pramen i psí lázně. To vše se skrývá v lesích nad Kozmicemi na Hlučínsku.

Stačí to vzít z konce Kozmic při výjezdu na Opavu kolem fotbalového hřiště nahoru po cyklostezce s číslem 6095. Příjemná procházka či projížďka místními lesy vás dovede až k prameni jménem Juliánka. Místní lidé ho obnovili před dvěma lety.
Podle jedné z legend tu kdysi zabloudila malá dcera místního fořta Julie. Rodiče ji našli právě u pramene. Dítě si vodou omývalo oči a působilo to na něj blahodárně. Fořt nechal na místě postavit studánku a nazval ji Juliánka.
Nikdo neví, kdo a kdy u pramene umístil veliký kámen s nápisem Juliengelle – Juliin pramen. Místo však léty téměř zmizelo. „S nápadem studánku obnovit přišli naši hasiči. Pramen jsme museli v lese doslova hledat. Byl celý zarostlý, ale našli jsme,“ líčí počátky opravy studánky starosta Kozmic Petr Kozák. U Juliina pramene postavili Kozmičtí i posezení s mnoha hrnečky pro příchozí a také jednu specialitu: psí lázně. Je to vlastně bazén pro čtyřnohé průvodce turistů i místních, kteří se vydají na procházku po okolí.
Na místě se návštěvníci díky informačním tabulím dozvědí, že legend o Juliině prameni existuje hned několik. Přesto se lidem nejlépe pamatuje ta o fořtově dceři, které voda vyléčila oči. „Lidé si sem teď pro vodu chodí i zdaleka. Používají ji na pití i na vaření. A jestli je voda blahodárná na oči? Já měl pět dioptrií, zkusil jsem oči vodou umýt a mám stále pět dioptrií,“ směje se kozmický starosta Kozák.

Autor: Jan Král
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!