Juraj Thoma se vrátil do čela budějovické radnice | E15.cz

Juraj Thoma se vrátil do čela budějovické radnice

Českobudějovičtí zastupitelé zvolili v úterý 23. listopadu většinou hlasů za primátora Juraje Thomu z hnutí Občané pro Budějovice (OPB)

Jednačtyřicetiletý archeolog a rodák z Nitry Juraj Thoma se po pěti měsících vrací do čela českobudějovické radnice. Dnes ho zvolilo primátorem devětadvacet ze čtyřiačtyřiceti přítomných zastupitelů, získal tak čtyřiašedesát procent hlasů.
Proti bylo patnáct zastupitelů, což dělá třiatřicet procent všech. Thoma se z pozice zastupitele za ODS vrátil do politky jako lídr vítězného hnutí Občané pro Budějovice (OPB), které vzniklo po červnovém puči v řadách místního klubu ODS. Jeho výsledkem bylo odvolání Thomy z funkce primátora. S ním odešli z klubu další členové, například náměstkyně Ivana Popelová.
„Chtěl bych, aby toto volební období bylo co nejklidnější. Z toho minulého jsem si odnesl osobní ponaučení,“ řekl Thoma. „První zaměření je na chod úřadu, aby úřad fungoval efektivně, to znamená ve shodě s koaličními partnery se postarat o výběrové řízení na místo stálého tajemníka magistrátu města a realizovat volební program, který máme všichni promítnutý do koaliční smlouvy,“ dodal.
Předpokládá, že nováčci v zastupitelstvu budou mít určitou dobu na seznámení s úřadem. „Jsou to lidé, kteří nebyli v předchozím volebním období ani v zastupitelstvu. Asi by nebylo rozumné od nich očekávat, že okamžitě budou všemu rozumět a všechno zvládat,“ naznačil Thoma.
OPB uzavřelo koalici s TOP 09 a ČSSD a získalo tak jednatřicet hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. V jedenáctičlenné radě budou mít ČSSD pět mandátů, OPB čtyři a TOP 09 dva.
Funkci náměstka primátora získal Miroslav Joch (ČSSD). Náměstkem pro investice a správu veřejných statků bude Kamil Calta (TOP 09).
Ivana Popelová z OPB bude náměstkem primátora pro územní plánování a strategický rozvoj.
Petr Podhola se stane čtvrtým náměstkem primátora pro školství a sociální věci včetně příspěvkových organizací.
Uvolněnou členkou rady se stává Eva Hajerová (ČSSD). Neuvolnění radní jsou Jiří Šesták a Ivo Moravec(oba OPB), Josef Průcha a Jaroslav Mach (ČSSD) a Tomáš Bouzek (TOP 09).

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!