K+M+B vybrali 90 tisíc | E15.cz

K+M+B vybrali 90 tisíc

Lucie Zikmundová

Tříkrálová sbírka vynesla v Mladé Boleslavi a Mnichově Hradišti devadesát tisíc korun.

Hydraulické zvedací zařízení do vany si pořídí z výtěžku Tříkrálové sbírky Domov pokojného stáří v Libošovicích u Sobotky. Použije peníze nejen ze sbírky v Mladé Boleslavi, ale i z vlastní pořádané oblastní Charitou v Sobotce.
„Zvedák“ potřebují pro lidi s postižením nebo pro nepohyblivé klienty. Domov s kapacitou šestadvacet klientů, určený výlučně seniorům nebo manželům v důchodovém věku, se bez přístroje neobejde. „Při manipulaci usnadní hydraulické zařízení práci zdravotním sestrám a pečovatelům, na druhé straně i sníží námahu seniorům,“ říká zástupce ředitelky Domova pokojného stáří Josef Pálka. „Pacienta pak umístí mnohem snáz na křeslo, spustí ho do vany a pak zase nazpátek,“ doplňuje Pálka.
Domov slouží i lidem z Mladoboleslavska. Jeden zvedák, který v domově stále schází, přijde na asi padesát tisíc korun. Hodily by se ale také hydraulické postele. Loni tam z Tříkrálové sbírky už jednu takovou koupili. „Letos se teprve rozhodne, co je větší priorita. Potřebovali bychom ale oboje,“ zdůrazňuje Pálka. Pokud nebudou peníze stačit, Charita se pokusí sehnat ještě zbytek peněz od sponzora nebo část doplatí sama. Zatímco v Mladé Boleslavi sbírka skončila uplynulý víkend, sobotecká stále trvá. Skončí až dnes večer. Jak konstatovala Ivana Kolínová, sbírka koledníků v Mladé Boleslavi letos vynesla téměř devětapadesát tisíc korun. „Dopadla dobře, koledníky všude přijímali. Vybrali jsme jen o tisíc korun méně než loni,“ potvrzuje koordinátorka Tříkrálové sbírky v Mladé Boleslavi Ivana Kolínová. Byť se sbírka konala ve městě už poosmé, premiéru mělo koledování přímo v ulicích. Jako loni, začalo letos na magistrátu. Skupinky koledníků pak procházely městem. „Měly úspěch i proto, jak byly děti kurážné,“ dodává Kolínová. Naopak rozčarovaná byla většina lidí z požehnání psaného křídou na dveře domů. Koledníci převlečení za Kašpara, Melichara a Baltazara měli svou křídu posvěcenou z kostela. „Tam, kde jsme byli loni a znají nás, byli z nápisu K+M+B 2010 nadšeni. Ostatní ho ale nechtěli,“ popisuje Kolínová. „Museli jsme lidem vysvětlovat, že se nejedná o graffiti, že je to požehnání,“ dodává Kolínová a věří, že až se o požehnání bude mezi lidmi více vědět, budou ho na domovní dveře chtít napsat.
Sbírka se konala letos ještě v Mnichově Hradišti, a to vůbec poprvé. Tam vybrali za jediný den bezmála dvaatřicet tisíc korun. Podle faráře z děkanství Mnichovo Hradiště Radka Jurnečky použijí peníze pro postižené školáky z města. „Mým přáním i záměrem bylo, aby se děti zapojily do pomoci svým spolužákům, kteří nemohou bez cizí pomoci vykonávat mnohé věci. Ukázalo se, že nejsou mladí špatní, jak se o nich všeobecně hovoří, ale že je mezi nimi dost těch, kteří umí pomoci,“ dodává Jurnečka.

Autor: Lucie Zikmundová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!