Kalous: Aktuální novela stavebního zákona stavební úřady neruší | E15.cz

Kalous: Aktuální novela stavebního zákona stavební úřady neruší

Návrh novely stavebního zákona, který připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), ve své nynější podobě žádné stavební úřady neruší. Senátorům z komise pro rozvoj venkova to řekl náměstek ministra pro územní a bytovou politiku Miroslav Kalous. Rušení úřadů bylo podle něj jednou z variant, proti se ale postavil Svaz měst a obcí. "V tuto chvíli vás mohu ubezpečit, že paragrafové znění (novely) zrušení jediného stavebního úřadu neobsahuje," uvedl Kalous. Novelu nicméně čeká ještě schvalování ve vládě a v parlamentu.

Ministr Kamil Jankovský ještě před měsícem na konferenci manažerů stavebních firem mluvil o tom, že novela zmenší počet stavebních úřadů s cílem zvýšit kvalitu jejich rozhodování. Podotkl, že v obcích, kde úřady rozhodují většinou jen o menších stavbách, nelze očekávat kvalifikované rozhodování úředníků ve chvíli, když musí najednou rozhodnout o stavbách typu dálnice. Senátor a starosta Božího Daru Jan Horník k tomu uvedl, že v případě liniových staveb by řešením bylo, že by rozhodování o nich měly na starosti pouze stavební úřady vyššího typu.

Náměstek dále řekl, že k cílům novely patří optimalizace výkonu státní správy prostřednictvím stavebních úřadů. „Chtěli bychom dosáhnout v maximální míře toho, aby všechna rozhodnutí potřebná pro výstavbu mohl vydat stavební úřad obce s rozšířenou působností,“ uvedl Kalous. Návrh má posílit pravomoci těchto stavebních úřadů vyšších typů, kam by stavebníci stejně museli dojet pro část dokladů. Podle ministerstva to zjednoduší vyřizování stavebního povolení.

Pro rušení menších stavebních úřadů podle Kalouse mluvily ekonomické náklady na jejich provoz vzhledem k tom, že 120 rozhodnutí ročně by mohl provést stavební úřad nadřízené obce. Náměstek také poznamenal, že z 232 stavebních úřadů v malých obcích jich 175 „neladí“ se správním obvodem obce vyššího stupně Návrh novely v případě dopravních staveb počítá se zjednodušením povolování. O jedné stavbě by měl rozhodovat už jen jeden úřad v jednom rozhodnutí. Novela počítá také s tím, že se rozšíří počet staveb bez stavebního povolení, například stavby bazénů.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud